Насловна ВЕСТИ1 Француска: Постепено укидање пестицида до 2050.

Француска: Постепено укидање пестицида до 2050.

196

Француски Институт за пољопривреду, храну и животну средину објавио је у најновијој студији да би до 2050. године могло да дође до постепеног укидања пестицида у пољопривреди. Како се наводи, за све су потребне „јаке и координисане“ јавне политике, преноси Мондо. Та процена урађена је на основу истраживања у коме је учествовало више од 140 европских стручњака који су проучавали да ли је могуćе потпуно укидање хемијских пестицида, без драстичног смањења пољопривредне производње и без утицаја на трговински биланс Европске уније (ЕУ), уз ублажавање климатског оптерећења пољопривреде и обнављање биодиверзитета. Међутим, таква трансформација не би укључила само пољопривредни свет, већ све актере у прехрамбеним системима, од произвођача до потрошача, укључујући предузећа и јавне органе.

Истраживач ИНРА-е и координатор студије Оливије Мора подсетио је на то да су политике смањења употребе пестицида у Европи до сада имале мали или никакав утицај. У периоду од 2011. до 2021. године, укупне количине средстава за заштиту биља примењених на европским пољима остале су стабилне, око 350.000 тона годишње.

Како се наводи, прекомерна употреба пестицида негативно утиче на одрживост пољопривредних система, утиче на брзи нестанак биодиверзитета (инсекте, птице, фауну) и низ патологија попут когнитивног поремећаја, Паркинсонове болести, дечје леукемије, лимфома, рака простате. Један од сценарија за ослобађање европске пољопривреде од зависности од хемикалија до 2050. подразумева стварање специјализованих фарми које би замениле „услуге“ које пружају хемикалије, а на којима би се узгајале врсте биљака отпорне на штеточине и патогене, и на којима би се примењивале нове технологије, попут биостимуланса који подстичу имунитет усева против биоагресора, система за посматрање парцела помоћу сензора, коришћење робота који би обезбедили „индивидуализован третман“ свакој биљци.

Аутори у студији наглашавају потребу за „јаким и координисаним“ јавним политикама које подразумевају информисање потрошача, нове трговинске споразуме, нове ознаке производа и сертификацију, подршку пољопривредницима, трансформацију заједничке пољопривреде.

Мондо