Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Gde se kriju izvori bakterijskih infekcija?

Gde se kriju izvori bakterijskih infekcija?

357

Fitopatogene bakterije izazivaju na biljkama patološke promene ili bakterioze, a izvori infekcije mogu biti u semenu, kalem grančicama, insektima, pa čak i u plevi. Suzbijanje bakterija je otežano zbog njihove sposobnosti da se razvijaju u biljnom tkivu, u kome su zaštićene od baktericidnog dejstva. Inženjer agronomije i stručni savetnik za poljoprivredu iz Kragujevca, Marija Ivanović, kaže da je važno znati gde se sve kriju izvori infekcija.

„Seme je jedan od izvora infekcije. Pojedine bakterije sudovnim putem biljaka dospevaju do semena i stručnjaci to nazivaju unutrašnjom ili endogenom zarazom.  Primer za to je bakteriozna pegavost, ili plamenjača pasulja. Širenju zaraze zatim doprinose insekti, vetar, kapljice kiše. Kod bakterioznog raka i uvelosti paradajza osnovni izvori infekcije su seme i oboleli biljni ostaci,“ kaže Marija Ivanović.

Bakterije u plevi

Patogen može da dospe do semena sa obolelih biljnih organa i tada se radi o infekciji van embriona. Primer ove vrste infekcije je uzročnik bakteriozne pegavosti osnove klasa pšenice i drugih strnih žita.

„U narodu osnovu klasa nazivaju plevom. Bakterija se sa pleve prenosi na zrno i održava se u obolelim biljnim ostacima, dok u zemljištu brzo gubi vitalnost, dodaje Ivanović.

Kalem grančice i čiste makaze

Kod voća izvori bakterijskih infekcija mogu da se kriju u kalem grančicama i nedezinfikovanom priboru za rezidbu. Bakteriji Pseudomonas syringae pv. syringae, pripisuje se najznačajnija uloga u pojavi apopleksije kajsije, a prenosi se kišom, vetrom i nedezinfikovanim priborom za rezidbu.

Insekti domaćini bakterija

„Bakterija u biljku prodire preko rana. Najčešće se prenosi sadnicama koje su već zaražene pri kalemljenju i rezidbom. Makaze i drugi pribor treba pravilno dezinfikovati sa odgovarajućim sredstvima. Drugi uzročnik bakterijskih infekcija kod voća je Erwinia amylovora. Ona je prouzrokovač bakteriozne plamenjače jabučastog voća. Prodire kroz prirodne otvore, a u toku vegetacije širenju doprinose insekti, lisne vaši i čovek“, kaže Marija Ivanović, savetodavac za poljoprivredu.

Izvor infekcija su i insekti. Njihovo suzbijanje nije preporučljivo samo zbog štete koju oni sami prave, već i zbog toga što pojedine fitopatogene bakterije prezimljavaju ili deo života provode u telu insekata.

„Tako bakterija koja uzrokuje uvelost kukuruza prezimljava u telu buvača, a bakterija odgovorna za bakterioznu vlažnu trulež, obitava u telu kupusne i lukove muve“, dodaje Ivanović.

Biljana Nenković Foto: Biljana Nenković