Насловна РАЗНО Гљиве „топе“ расад

Гљиве „топе“ расад

424

Произвести здрав расад поврћа, посебно онај за рану производњу, није нимало лако. Поготово зато што се то ради током зиме када нема довољно природне светлости, када ваља наћи праву меру у одређивању температуре, количине воде за заливање, прихране… О коришћењу здравог, дезинфикованог супстрата и декларисаног семена сувишно је говорити. Ипак, дешава се да се и поред свих мера предострожности провуку неки проузроковачи болести.

Најчешће то су гљиве из рода питијум (Pythium). То су факултативни паразити и обично живе у земљишту богатом органским материјама. Паразитирају на великом броју биљних врста, а највеће штете наносе поврћу. На њих су најосетљивије младе биљке у фази клијања и ницања, док је за старије ова гљива мање опасна или чак безопасна. Штете су утолико веће, уколико спољни чиниоци и лош квалитет семена продужавају време од сетве до ницања биљака. Ткиво клијанаца јако је осетљиво и на њему се у почетку јављају воденасте пеге, које се брзо повећавају и биљка пропада.

На изниклим биљкама оболева корен испод земље или стабло у приземном делу, који потамне и некротирају. Оболеле биљке полежу и на њима се јавља беличаста мицелија, која се шири и по површини земљишта, у виду паучинасте мреже. Ова површинска мицелија представља само наставак унутрашње која се развија у стаблу. Полегле биљке брзо угибају, а при већој влажности и температури истопе се готово на очиглед повртара. Полегање клијанаца, или како га многи зову “топљење расада”, јавља се у облику концентричних кругова, познатих као “гола” или “ћелава места”. Треба знати да сличне симптоме могу да проузрокују и друге врсте гљива (Fusarium spp, Rhizoctonia spp, Phytophthora spp. и др). Сви спољни фактори који негативно утичу на клијање и ницање сејанаца потпомажу развој Pythium врста. То су тешка и слабо дренирана земљишта, висока влажност и температура, слабо проветравање, ниске температуре после сетве и слично.

На гљиве из рода питијум у затвореном простору, али и на отвореном пољу посебно су осетљиви парадајз, паприка, краставац, купус, салата, а у баштама грашак, кромпир, чичока, тикве, шаргарепа, и многе друге. У сушним условима развој гљиве се успорава или зауставља, али паразит задржава виталност и чим се повећа влажност, он се активира.

Уколико се појаве симптоми болести, треба употребити системичне фунгициде који заустављају ширење инфекције и обезбеђују трајнију заштиту. Али, њихова употреба је ограничена на два прскања. Прска се чим се открије прва заражена биљка јер се полегање брзо шири и за час се створе многобројна ћелава места.

Развој болести спречавају „балб“, „проплант 722 – СЛ“, “фостоник 80-ВП“, „превикур енерџи“ и већина фунгицида на бази бакра.

С. Мујановић