Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Glodari okupiraju njive, proverite broj rupa na vreme!

Glodari okupiraju njive, proverite broj rupa na vreme!

515

U Šumadijskom okrugu ratarima se preporučuje da obrate pažnju na brojnost glodara na njivama, iako je setva ozimih useva obavljena tek na malom broju parcela. Za sada na skali brojnosti prisustvo glodara u ovom regionu se ocenjuje kao vrlo niska do niska.

„Preporučuje se oprez u narednom periodu,  jer će poljski miševi i voluharice nakon setve i nicanja useva preći na zasejane parcele i hraniti se mladim biljkama. Osim strnina i lucerke, ugroženi su i mladi voćnjaci. Najpouzdaniji metod za određivanje brojnosti je obilazak njiva i broj uočenih rupa. Kada broj rupa pređe od 10 do 50 u slučaju poljskog miša, i od 10 do 500 aktivnih rupa za voluharicu, po hektaru, potrebno je reagovati postavljanjem otrovnih mamaca“, saopšteno je iz PSSS Kragujevac.

Broj aktivnih rupa za utvrđivanje brojnosti poljskih glodara deli se na pet kategorija, a opisno od vrlo niske do vrlo visoke.

I kategorija ili vrlo niska:

Poljski miš – do 10 rupa

Poljska voluharica – do 10 rupa

II kategorija ili niska:

Poljski miš 10 do 50

Poljska voluharica 10 do 500

III kategorija ili srednja:

Poljski miš od 50 do 500

Poljska voluharica 500 do 5000

IV kategorija ili visoka:

Poljski miš 500 do 2000

Poljska voluharica 5000 do 20 000

V kategorija ili vrlo visoka:

Poljski miš  2 000 do 10 000

Poljska voluharica 20 000 do 50 000

Rupe ova dva glodara se razlikuju tako što oko ulaza u rupu voluharice postoje utabane staze, dok ih kod poljskog miša nema. Aktivne od neaktivnih rupa se razlikuju tako što se otvori zatrpaju zemljom, pa se ponovo obiđu za nekoliko dana.

„Ukoliko broj rupa pređe II kategoriju stavljaju se mamci, koji se zatrpaju, kako se ne bi otrovale domaće životinje ili divljač. Brojnost glodara na poljima može da se smanji i češću obradu zemljišta, zaoravanje žetvenih ostataka i uništavanje korova. Takođe, treba očuvati vrzine, šumarke i izbegavati nepotrebnu seču stabala, na kojima obitavaju ptice grabljivice, koje su prirodni neprijatelji glodara“, kaže Lidija Vulović, zaštitar bilja u PSSS Kragujevac.

Tekst: Biljana Nenković