Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ ГОТОВО ЗАБОРАВЉЕНИ СРПСКИ КУКУРУЗ: Без „осмака“ нема качамака

ГОТОВО ЗАБОРАВЉЕНИ СРПСКИ КУКУРУЗ: Без „осмака“ нема качамака

455
12 May 2019, Montenegro - Kacamak porridge. With help from the United Nations’ Food and Agriculture Organization (FAO) and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), Some 100 smallholder farmers from small mountain villages are now reaping the benefits of agro-tourism and getting recognition for preserving centuries-old culinary traditions and a way of life that, elsewhere, has been long abandoned or is slowing dying out. The FAO-EBRD project has linked smallholder farmers, hotel and restaurant owners to local government and tourism agencies to promote their agro-tourism initiatives. It connected farmers with restaurant and hotel owners; trained farmers and chefs in how to store and cook local products to meet the European Unions’ hygienic standards, and adapt old recipes for today’s use – all with the aim of encouraging locals to keep their traditions alive whilst boosting their incomes and bettering their lives. Elsewhere in the small mountainous villages of northern Montenegro, FAO and EBRD, with funding from Luxembourg, helped farmers get international recognition - Geographical Indication (GI) status - for some of their foods thanks to their high quality and unique production process.

Кажу да нема качамака, проје и цицваре без брашна од кукуруза осмака, али данас га ретко ко сеје. А наши стари једино су у њега имали поверења. Добро је подносио сурову климу па је у брдско-планинским подручјима дуго био главно „хлебно жито“, док се пшеница гајила тек за погачу и славски колач. Међутим, осамдесетих година прошлог века потиснули су га хибриди, након чега се из њива преселио у успомене и на окућнице оних који држе до традиције и квалитета.

Текст и фото: Жељко Дулановић

 Кукуруз осмак познат је и као стакленац или српски криваљ, како га најчешће зову у централној и источној Србији. Стабљика му је слаба, али отпорна на сушу и остале временске неприлике, док му је клип дугачак и благо закривљен. Зрно му је распоређено у осам неправилних редова, по чему је и добио име, мада, ако добро роди, има и који ред више. Постоје и бели и жути осмак. И један и други се одликују изузетним укусом, због чега су специјалитети од њиховог брашна, самлевеног у поточари, све траженији на трпезама гурмана.

Најукуснија проја од жутог осмака

 – Зрно му је крупно и толико тврдо да се и воденички камен намучи док га самеље. Али се зато од његовог брашна меси најукуснија проја коју су наши преци обично јели уместо хлеба. Посебно је укусна проја од жутог осмака, који се некада углавном узгајао у вишим планинским пределима са суровијом климом. И сâм сам је јео као мали, па ме је и сећање на тај укус покренуло да да га опет сејем – каже Десимир Тадић (62) из ваљевског села Мијачи, заљубљеник у старе и готово заборављене сорте.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us