Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД Грожђани мољци штетни за винову лозу

Грожђани мољци штетни за винову лозу

282

Грожђани мољци су штеточине које нападају винову лозу. То су мали лептирасти инсекти чије гусенице оштећују листове, цветове и гроздове винове лозе. Одрасли мољци су обично смеђе боје и имају крила распона од око 1 центиметра. сим паразитних гљива, проузроковача болести, бобицама грожђа штету наносе и грожђани мољци. Има их две врсте – жути и пепељасти, који имају сличан начин живота и наносе подједнаке штете.

Жути је познат од давнина, а пепељасти се почео јављати као штеточина тек почетком прошлог века, проширио се свуда и по штетама много надмашио жутог. Пепељасти воли топлије и сушније услове, какви су у нашим виногорјима, док се жути прилагодио хладнијим и влажнијим поднебљима.

Пепељасти мољац је повремена, или како то практичари кажу – периодична штеточина. Нагло се јавља, штету прави годину-две, ретко три,и изненада, сам од себе, ишчезава. Штете су велике не само због тога што је прождрљив, већ и зато што га виноградари не очекују и засад не заштите у право време. Неких година може да «однесе» и 70 одсто рода.

Презимљава као лутка у пукотинама коре чокота. Има три, некада и четири генерације које се преплићу и у годинама јаког напада у гроздовима се може наћи од цветања до бербе. Гусенице прве генерације изједају цветове, а друге обавијају пређом младе бобице којима се хране. Кроз три-четири недеље појављује се и потомство треће генерације које се сада храни старијим бобицама, понекад и оним које дозревају. Ове гусенице се најчеће повлаче на скривена места, где се претварају у лутке које ће презимети. Током неких година јавља се и четврта генерација која изједа већ потпуно зреле бобице.

Гусенице грожђаних мољаца се хране лишћем винове лозе, а касније прелазе на цветове и гроздове. Оне изазивају оштећења хранећи се ткивом биљке, што може довести до смањења приноса грожђа и квалитета плодова. Гусенице такође могу отварати пут за различите болести и инфекције које могу штетити биљци.

Да бисте се борили против грожђаних мољаца, постоје неки кораци које можете предузети.

Праћење и детекција: Редовно прегледајте винограде, како бисте уочили знакове присуства грожђаних мољаца. Припазите на присуство гусеница, њихова јаја или одраслих мољаца.

Физичко уклањање: Ако приметите гусенице или јаја, можете их ручно уклонити са биљака. Ово је ефикасан начин контроле, посебно ако се примети мањи број штеточина.

Употреба инсектицида: Ако је инфестација већа, можда ће бити потребно користити инсектициде да бисте сузбили мољце. Консултујте се са стручњаком или локалним пољопривредним службама како бисте одабрали одговарајући инсектицид и правилно га применили.

Методе контроле: Редовно обрезивање винове лозе, уклањање заражених делова биљке и одржавање здравог окружења за винову лозу могу помоћи у смањењу инфестације грожђаних мољаца.

Важно је пратити препоруке стручњака за контролу грожђаних мољаца, јер се могу разликовати у зависности од географске локације, врсте винове лозе и других фактора. Такође, пре примене инсектицида, прочитајте и следите упутства за употребу како бисте се уверили да правилно поступате и смањите ризик за биљке, људе и животну средину.

Р. Д. Ј.