Насловна АРХИВА ХАЈДУЧКА ТРАВА

ХАЈДУЧКА ТРАВА

1496

Ова вишегодишња зељаста биљка (Achilleamillefolium) из породице главочика (Asteraceae) позната је још и као хајдучица, спориш, столисник, јалови месечњак и куница. Добила је назив хајдучка трава, јер су хајдуци њоме зацељивали ране. Научни назив рода ове биљке потиче од грчке речи achillea-по Ахилу, који је био ученик Хирона и овом биљком зацелио рану Телефусу.

Чај за мирне снове

Пет грама хајдучке траве прелије се са 250 милилитара вреле воде. Процеди се и конзумира увече по једна шоља, пре спавања.

Маст против хемороида

Око 50 г хајдучке траве и 50 г мушке боквице помеша се са 500 г свињске масти и лагано прокувава десетак минута. Остави се да одстоји преко ноћи, ујутру се још једном загреје, процеди и сипа у теглице. Маст се чува на мрачном месту.

Облоге за ране

Свежи истуцани листови стављају се као облози на ране које су настале као последица удараца, убода, посекотина…

Стабло достиже висину до једног метра и грана се само у горњем делу. Листови су тројно перасто расподељени на велики број сићушних режњева, на основу чега је и сама врста добила један од народних назива столисник, а и научни millefolium (mille – хиљаду, folium – лист). Стабло и листови су маљави, али само док су биљке младе, док касније већина маља отпадне. Цвасти главице распоређене су у облику штита на врховима грана и садрже две врсте цветова: језичасте, распоређене по ободу и обојене у бело до розе, и цевасте, у центру жуто обојене. Користе се надземни део биљке у цвету (Millefolii herba), или цветови (Millefolii flos). Пријатног је мириса, а цвета од јуна до октобра. Бере се у фази пуног цветања током јуна, јула и делом у августу, и то цвет са стабљиком дужине до 15 центиметара или само цваст са стабљиком до 2 цм дужине. Суши се повезана у мале букете, на промаји или у сушарама. Сува биљка је изузетно ароматичног мириса. Чува се у папирним кесама и картонским кутијама, у сувим и хладним просторијама, заштићена од светлости, око годину и по дана. Осушена биљка је ароматичног мириса и има горак укус, због присуства горких материја које припадају сесквитерпенским лактонима, као нпр. ахилицин. Поред горких материја, богата је етарским уљем (око 1 одсто), витамином К, танинима, органским киселинама и др.

Широко је распрострањена у нашим крајевима – од низије до планинских предела, а може да се нађе и на ливадама, поред путева, запуштеним стаништима и шумским чистинама. Одговара јој суво или умерено влажно земљиште. С обзиром на то да насељава земљишта сиромашна хранљивим материјама, одличан је показатељ недостатка азота и других материја у земљишту. Може да се гаји и на плантажама, јер није захтевна биљка. На истом месту може да расте и до пет година.

Тинктура за варење

Боца се напуни сецканим листовима и цветовима, који се прелију ракијом. Смеса се остави да одстоји три недеље на сунцу или топлом месту, а затим се процеди. Конзумира се по једна кашика ујутру и увече.

Вино за бубреге

Две кашике цветова кувају се 10 минута у 500 мл белог вина. Свакодневна конзумација две кашике ове мешавине показала се као сјајно решење против слабог апетита, бубрежних, жучних и мокраћних каменаца.

Испуцале руке

Две кашике листова и цветова кувају се 3 минута у 300 мл воде. Топлим чајем се испирају испуцале руке и осетљиве брадавице, које често муче дојиље.

Препарат у органској пољопривреди

Поред својих познатих лековитих својстава, неретко се користи и у органској пољопривреди, где се од ње припремају различити препарати за заштиту биља. У башти привлачи инсекте опрашиваче, првенствено пчеле и бумбаре. Одлична је медоносна биљка. Важи за природан репелент који одбија мраве, бубе, муве и комарце. Од ње се прави одличан препарат којим се уклањају биљне ваши – један килограм осушених цветова прелије се са 2 литра кључале воде, и остави да одстоји око 40 минута. Добијена течност се разблажи са 10 литара воде и остави на тамном месту око два дана. За припрему препарата за прихрану биља и заштиту од штеточина, прикупљена хајдучка трава потапа се у воду и остави да ферментише до две недеље. Ако се користи за прихрану, добијена течност се разређује водом (1:10), а за спреј у односу 1:5. Одлична је и као додатак компосту, јер спречава развој лоших бактерија.

Етарско уље

Ово уље је тамноплаве боје. Врло често се употребљава за масаже и у ароматерапији. Ублажава алергијске реакције изазване разним алергенима, смирује упале и отклања грчеве. Користи се за негу суве и осетљиве коже.

Чај

Двадесет грама цветова прелије се кипућом водом (1 литар) и остави да одстоји. Када се процеди, напитак је спреман за конзумацију и изузетно је делотворан против:
– желудачних болова – једна шољица, два пута дневно пре оброка;
– желудачних и цревних грчева – једна шољица, три пута на дан;
– нередовних менструалних циклуса – једна шољица, три до четири пута дневно, два дана пре циклуса.

Купка

У посуду се сипа 100 г биљке која се прелије једним литром вреле воде. Затим се посуда покрије и остави да одстоји око 20 минута. Смеса се процеди и додаје се у купку. Ова купка је одлично средство за лечење хемороида и за ублажавање гинеколошких проблема.

Лековито деловање

Од давнина се користила у народној медицини, а омиљено је лековито средство и у званичној. Најчешће се употребљава у случајевима желудачно-цревних обољења, грозничавих стања, повишеног крвног притиска, као антитромбичко средство у случају мождане и срчане тромбозе. Користи се и као снажно антибактеријско средство против стафилокока, ешерихије, кандиде и др.

Постоји у облику чаја, капсула, као облог или као купка. Има противупално деловање, те је одлична помоћ у случају отока и упала. Наношење хајдучке траве на свежу рану успешно зауставља крварење и убрзава процес згрушавања. Конзумација ове биљке позитивно делује на уринарни тракт и систем за варење. Олакшава, умањује и регулише менструалне тегобе. Подстиче знојење и успешно снижава повишену телесну температуру узроковану грипом и прехладом. Помаже снижавање крвног притиска, успешно лечи проширене вене и хемороиде. Одлична је помоћ за прочишћавање крви и циркулацију, као и за лечење крвавог кашља и заустављање крварења из носа. Показала се као веома успешно средство у лечењу почетног стадијума дијабетеса.

Својим горким супстанцама делује на слузокожу желуца и тако подстиче излучивање желудачног сока, а самим тим повећава апетит. Повољно делује на ресорпцију хране, те чајеви на њеној основи помажу у случају гастритиса, колитиса, грчева у желуцу и цревима. Топле купке од хајдучке траве и камилице ублажавају нервозу и смањују тегобе изазване реумом.

М. Волчевић

Добро јутро број 543 – Јул 2017.