Насловна РАЗНО Хоће ли тендер за сузбијање амброзије бити бржи од цветања

Хоће ли тендер за сузбијање амброзије бити бржи од цветања

217

Полена амброзије још нема, али је ова најопаснија трава никла и не би требало сачекати да процвета, јер је тада најопаснија, кажу стручњаци. Град Београд, међутим, још није расписао тендер за избор фирме која ће је уништавати на јавним површинама.

Амброзија на тротоару у 27. марта број 9. Неко је не би разликовао од засађеног парадајза, украсне кадифице на тераси, али ниче мало касније, као и друге биљке овог пролећа.

„На уређеним градским површинама су вршена кошења тако да су нека од стабљика амброзије покошене. Оно што је препорука акционог плана је да кошење буде приоритетан метод сузбијања“, каже Томица Мишљеновић са Биолошког факултета.

„Управо је моменат да се крене у организоване акције сузбијања овог корова. Кажем, сада сузбијања, пре него што овај коров процвета“, каже Мирјана Митровић из Агенције за заштиту животне средине.

Зову их и грађани и лекари за савет. Алергичним особама тренутно смета полен дрвећа и неколико коровских трава. Амброзија не, али јој се не сме дозволити да процвета, вероватно крајем јула. Сада је најбоље ишчупати је и бацити. Град је усвојио акциони план који предвиђа неколико активности.

„Важно је поменути да акциони план предвиђа значајно смањење хемијског третмана амброзије, посебно у ужем градском језгру, и приоритет за разлику од претходних година треба дати механичком сузбијању“, каже Мишљеновић.

У Крњачи тврде да амброзија прави хаос од јула до краја јесени. Има запуштених њива и дворишта.

Амброзију треба да уништавају сви: власници њива, грађевинског земљишта, путари поред саобраћајница, Зеленило у парковима, али су проблеми на запуштеним местима.

„Основна препорука је да се све неуређене површине приведу намени и идеално би било одређеним смешама траве ту површину претворити у травњак“, сматра Мишљеновић. 

Није најбоље користити пестициде, али колико год је смањимо и ограничимо, смањићемо и цурење и свраб очију носа, уха, посебан умор, кашаљ, па и астматични напад. Само да не процвета.

„У преподневним сатима наша мерења показују да су вредности највеће и тада алергичне особе нити би требало да ветре просторије нити да буду директно у природи већ управо обрнуто после подне када роса обори вредности полена и свих нечистоћа из ваздуха“, наводи Митровићева.

А ако ипак процвета грађани зову и питају где да отпутују. У Агенцији имају довољно мерних места. Саветују надморску висину до хиљаду метара. Златибор је добар, кажу.

„Салинитет мора обара вредности свих полена, па и амброзије, и неке дестинације попут Сокобање. Било би лепо да наш мониторинг и извештавање семафорског типа буде више присутно у медијима, јер би доста помогло суграђанима уз временску прогнозу „, објашњава Митровићева.

Прошле године од амброзије на јавном или неуређеном земљишту, бранио нас је Завод за биоциде. Пријавиће се опет на конкурс за исти посао.

Упућени кажу да се због силне градње смањује простор за амброзију, али се због уређења земљишта разноси, шири је ветар.

Постоји казна инспекције, ако процвета на нечијем земљишту, али тада је казна исплативија од плаћања неком да уђе у жуто поље амброзије и уништи је.

Извор: РТС

Фото: Pixabay