Насловна ВЕСТИ2 И кактуси на мети криминалаца

И кактуси на мети криминалаца

359
Golden barrel cactus (Echinocactus grusonii). Close-up shoot of the cactus, whose Latin name is Echinocactus Grusonii. Also available in Pots and spines. Pink blooming cactus.

Помало бизарно, као потражња за рогом носорога која значи смрт животиње, у ери друштвених мрежа расте интересовање за егзотичним биљкама. Баш као и животиње, и оне могу да изумру. Посебно су тражени ретки сукуленти.

Фотографија ретке биљке необичног изгледа је преко друштвених мрежа подељена више од десет хиљада пута. Испод фотографије су се одмах појавили коментари попут: „Где се ова биљка може набавити?“

Само неколико седмица касније у Јужноафричкој Републици (ЈАР) ухапшени су кријумчари који су покушали да преко интернета продају ову ретку биљку, што је строго забрањено.

„Готово свакодневно до нас долазе информације о илегалној трговини угроженим биљкама“, каже Питер ван Вајк, ботаничар који сарађује с јужноафричким Институтом за биоразноврсност.

У ЈАР је могуће наћи готово трећину свих познатих врста сукулената, биљака које не траже пуно неге и воде, попут кактуса.

Већина њих је на попису угрожених врста и њихова продаја је забрањена. Уз помоћ друштвених мрежа, трговина забрањеним биљкама је попримила криминалне размере, нешто слично као и, како каже Ван Вајк, трговина роговима носорога.

Што је угроженија нека биљка, то је већа потражња, а тиме и цена.

„За биљку која је још пре неколико година стајала један евро, у међувремену се нуди и 1.700 евра“, каже биолог. Сукуленти су често оптички атрактивне биљке и привлаче купце посебно у Европи и Северној Америци, али и Азији.

Стручњаци Краљевског ботаничког врта у британском Киву раде на алгоритму који би помогао у откривању илегалне продаје биљака на интернету. Но ради се о трци с временом. Не само у ЈАР него и у другим деловима света расте продаја ретких сукулената.

У Чилеу буја трговина посебно ретким кактусима. „Годишње се овом трговином обрне између 5 и 23 милијарди долара“, тврди ботаничар Пабло Гереро са Универзитета у Консепсиону.

За сакупљаче су посебно атрактивне врсте које расту само на одређеним подручјима. Прошле године је у италијанској Анкони откривена пошиљка с око хиљаду кактуса из пустиње Атакаме који су били продавани по цени од 2.000 до 5.000 долара по комаду.

У пустињи Атакама готово више да и нама ретке врсте кактуса из породице копиапоа. Са сличним проблемом се бори и Мексико.

У ЈАР стручњаци већ виде неповратни одлазак многих врста. Недавно је код кријумчара у заштићеном подручју на југу земље пронађено биљака у вредности од преко 100.000 евра.

Проблем са заплењеним и осетљивим биљкама је да оне овај стрес могу преживети само у ботаничким вртовима уз специјалну негу. „За природу су ове биљке изгубљене заувек“, закључује један припадник специјалног одреда јужноафричке полиције.

Извор: РТС

Фото: Pixabay