Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ И земља и небо радују се животу

И земља и небо радују се животу

182

Када се, далеко на хоризонту, зелена боја биљака и плаветнило неба стопе у једну линију, а испред ње благи сунчеви зраци милују све што је земља изнедрила, знак је да је стигао мај. Оживе атари, баште, воћњаци, шуме и пропланци. Паори журе да пораде све што су испланирали јер, осим што ваља посејати, посадити, окопати и заштитити, неко поврће треба и обрати, а ускоро пристижу и прве јагоде, трешње, прво врцање меда, док су шумарци, ливаде и шуме пуне сакупљача лековитог биља и гљива.

Повртњак

Због могућег мраза, још увек треба водити рачуна о посејаним и расађеним биљкама. При руци увек ваља имати мало агрила па, чим се најаве хладне ноћи, ушушкати тек расађено топлољубиво поврће.

 Баштованско правило је да се у првој декади маја поврће прихрањује ђубривима биљног порекла.

 Обично после Ђурђевог дана расађују се целер, парадајз, паприка, краставац, а средином месеца сеју се купус, тиквице, краставци, диње, лубенице, боранија, пасуљ, бамија, шаргарепа, першун и паштрнак за вађење у јесен. У угрејаној земљи ничу за десетак дана.

 За брање доспевају кељ, салата, блитва, вади се млади лук сребрњак, касније посејане ротквице, спанаћ, а за расађивање патлиџан, парадајз и друго топлољубиво поврће.

 Кукуруз шећерац, омиљена посластица свих узраста, сеје се сукцесивно у размаку од недељу дана, од средине априла до средине маја.

 Како обилне падавине обично прате мај, потребно је баште чешће прегледати због пужева голаћа.

 У хладне леје се сеју касне купусњаче, које ће се расадити у јуну.

 У мају почиње борба с паразитима, проузроковачима болести. Најупорније, и најчешће на свом поврћу су пламењаче, мање пепелнице, а нађу се и трулежи, пегавости.

Виноград

Лоза је у фази интензивног пораста ластара, које треба заштитити од пламењаче и пепелнице, а третман током маја, у зависности од временских услова, ваља урадити два пута.

 У рејонима у којима су лане примећени грожђани мољци и гриње – шишкарице и ериофидне, у раствор фунгицида додати и неки инсектоакарицид.

Гљиве

У овом месецу су већ пробуђене и могу се брати пухарица, пухара, фалус, лисичарка, црни смрчак, бисерка, шумски и краљевски шампињони, јетренка, ђурђевача, а има и још неких, које могу да се нађу међу овим најчешћим.

Лековито и зачинско биље

У шумарцима, листопадним шумама и на ливадама, по лепом и топлом времену сакупљачи лековитог биља могу да се из бербе врате с пуним корпама јер, ово је месец када се може сакупити пуно различитог лековитог биља. У зависности од региона, могу се брати божуров и багремов цвет, боквица, бреза, бувач, буника, ђурђевак, дивљи кестен, глог, горка детелина, гороцвет, исландски лишај, јагода, камилица, коприва, питоми кестен, мртва коприва, купина, лазаркиња, липа, маслачак, мајчина душица, матичњак, милоглед, медвеђе грожђе, плућњак, подбел, раставић, руса, вирак, зова, жалфија…

 Пристижу и честославица (разгон) и добричица, мало познате и изузетно лековите биљке.

Воћњак

Воћари, који до сада нису обрадили земљиште у свом засаду, то могу да ураде и у мају.

 Када су зиме благе и сиромашне падавинама, каква је у већини крајева била ова последња, тада воћке имају мале резерве земљишне влаге, па показују да су жедне већ у овом месецу. Десетак дана после цветања требало би их први пут залити, а други пут средином маја. Заливање је посебно важна мера у матичњацима, семеништима и растилима.

 Осим што погодује воћкама, време у мају прија и паразитима-проузроковачима болести и штетним инсектима. У интензивном воћарењу нема воћне врсте која не би требало да се заштити у једном, а најчешће у два наврата. Мајска заштита воћњака пресудна је у добијању квалитетног и обилног рода.

 Мај је такође и месец калемљења, у овом периоду најчешће се ради очење (окулација).

Зеленило

Неке цветнице су већ украсиле врт, а неке тек треба да се посаде. Сада је време да се посаде луковице и гомољи далија, гладиола, фрезија и бегонија.

 Расађују се бегоније, кадифице, петуније, пеларгоније и друге цветнице.

 Да би травњак направио леп тепих, треба га редовно прихрањивати, заливати, косити једном недељно, обично када трава порасте до висине 12 цм.

Пчелињак

Како у ком региону, ускоро почиње да цвета багрем, главна и најквалитетнија пчелиња паша, па сваки пчелар настоји да за овај напоран посао добро припреми друштва. Лета се могу отворити потпуно.