Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Ima li rešenja problema za malinare i male hladnjačare?

Ima li rešenja problema za malinare i male hladnjačare?

203

Prethodna i ova sezona bile su jedne od najtežih za malinare i hladnjačare. Arilje, koje je malinarski kraj još od 1950. godine, ne pamti ovako lošu situaciju. Imputi u proizvodnju bili su ogromni, cena maline jaka, a tržište nesigurno. Božo Joković, malinar i član zadruge Agro eko voće, nada se pomoći države u rešavanju problema s isplatom kredita za male hladnjačare, kako bi opstali i započeli novu sezonu otkupa i branja.

– Loša saradnja s izvoznicima i vredni ljudi, okupljeni oko zadruga i porodičnih hladnjača, koji imaju veliku sopstvenu proizvodnju, nalaze se pred gašenjem i bankrotom. Država nas ne sme ostaviti na ivici propasti i zato smo od septembra i tražili pomoć od institucija, jer su ostali svoje loše poslovne poteze rešavali preko malih hladnjača koje nisu mogle da utiču na cenu izvoza i otkupa maline u 2022. godini – kaže Joković, napominjući da oni svoje obaveze prema državi ispunjavaju i zapošljavaju veliki broj ljudi.

– Bili smo nosioci proizvodnje po rubnim seoskim i ruralnim delovima, gde ne bi niko došao da se bavi ovim poslom. Hitno se mora naći novi model rada u malinarstvu i dugoročna strategija koja će obezbediti sigurnost od malog proizvođača do izvoznika s fer tržišnim uslovima i propisima – a ta sigurnost stečena je i time što je ariljska malina proglašena zaštićenim proizvodom.

– Malina je brend Srbije, a ariljska malina je zaštićena geografskim poreklom i najveći je učesnik u izvozu u poljoprivredi iz Srbije. Ona je i opstanak naših porodica na ovim prostorima i ekonomska sigurnost za preko pola miliona stanovnika – zaključio je Božo Joković.

Tekst: Zorica Dragojević