Насловна ВЕСТИ ИПАРД финансира домаћу радиност и услужне делатности, до 300.000 евра

ИПАРД финансира домаћу радиност и услужне делатности, до 300.000 евра

255

ИПАРД 3 програм, који ће, по најавама надлежних, са реализацијом кренути у првим месецима следеће године омогућиће финансирање инвестиција у новим секторима. Биће подржани сектори услуга малог обима и директног пласмана. То значи да ће ИПАРД подстицаје добијати они који се баве услугама попут поправке пољопривредних алата, прања и чишћења, фризерско-козметичким услугама… Такође, на европске паре од следеће године могу рачунати и произвођачи и продавци производа домаће радиности. У овим, новим секторима, подршка из ИПАРД фонда по пројекту ићи ће и до 300.000 евра.

Ови сектори наћи ће се у Мери 7 ИПАРД програма – Диверзификација пољопривредних газдинстава и развој пословања.

Општи циљ Мере 7 је подстицање економског развоја у руралним подручјима кроз диверзификацију пољопривредних активности, оснивање малих привредних друштава и отварање радних места у руралним подручјима, наводи се у брошури Министарства пољопривреде о ИПАРД-у.

Услов за остваривање права на ИПАРД подстицаје је да подносилац захтева има газдинство у активном статусу уписано у Регистар пољопривредних газдинстава. Конкурисати могу физичка лица – носиоци пољопривредног газдинства, предузетници и привредна друштва – микро или мала предузећа.

У оквиру Мере 7 досад је суфинансиран сектор руралног туризма. Подршку из ИПАРД-а добијала су физичка лица, предузетници и фирме које пружају угоститељске услуге у категорисаним објектима капацитета до 30 индивидуалних лежајева, а наредни јавни позиви укључиће и секторе које смо навели.

Сектор услуга малог обима обухвата инвестиције у услужним привредним делатностима, као и образовним или саветодавним делатностима, као што су: поправка пољопривредних и шумарских алата, машина и механизације, моторних возила, мотоцикала, бицикала; поправка рачунара и комуникационе опреме, као и предмета и апарата за личну употребу и апарата за употребу у домаћинству; услуге прања и хемијског чишћења; услуге неге кућних љубимаца и фризерско/козметичке услуге; едукативне услуге…

Сектор директног пласмана обухвата инвестиције у пласман пољопривредно-прехрамбених производа и производа домаће радиности (нпр. продаја хране, одеће, козметичких и хигијенских производа, уметничких предмета и сувенира и сл.), у складу са посебним прописима.

Прихватљиви трошкови у свим секторима односе се на:

-изградњу/реконструкцију и/или опремање објеката за обављање непољопривредних активности (укључујући постројења за производњу енергије из обновљивих извора);

-куповину нових возила, машина, механизације и опреме за обављање непољопривредне активности (укључујући монтажу/инсталирање);

куповину нове рачунарске и рачуноводствене опреме, укључујући хардвер и софтвер;

-опште трошкове који се односе на припрему пројектне документације (нпр. накнаде за ангажовање архитеката, инжењера, консултаната, трошкови припреме пословног плана).

Подршка више него издашна

У сектору руралног туризма у ИПАРД 3 програму остаје исти највећи износ подршке у склопу једног јавног позива – 300.000 евра. У односу на ИПАРД 2 мења се најмањи износ подршке – уместо 5.000 евра сада ће бити 20.000 евра. Ваља знати да је максимални интезитет подршке из ИПАРД-а 75 одсто.

У сектору директног пласмана производа, када је о инвестицијама у изградњу реч, највећа подршка биће такође 300.000 евра, а најмања 5.000 евра. За инвестиције које се односе само на опремање из ИПАРД-а се може повући најмање 5.000 евра, а највише 100.000.

У сектору услуга малог обима, за изградњу и реконструкцију, најмањи повраћај је 5.000 евра а највећи 300.000 евра. Ако се само набавља опрема, најмањи повраћај је 5.000 евра, а највећи 200.000.

Пише: С. Г.

Извор: Агросмарт