Насловна ВЕСТИ Iščekivanje cvetanja Tise

Iščekivanje cvetanja Tise

369

Kada će početi cvetanje reke Tise, što je jedinstven prirodni fenomen, u ovo doba godine uvek sa izuzetnim interesovanjem raspituju se i iščekuju ljubitelji prirode i ljudi koju vole Panonsku princezu i uvek ga doživljavaju sa velikim ushićenjem, ali i znatiželjnici koji bi bar jednom da uživaju u ljubavnoj čaroliji Tisinog cveta.

Na pojavu prvih nežnih insekata svilenkastih krila Tisinog cveta na nepredvidivoj ravničarskoj reci, svi su spremni da u smiraj dana, krenu i dožive nezaboravne trenutke kratkotrajne ljubavne igre.  

Pojava prvih insekata svilenkastih krila, primećena je u nedelju, što je za one koji svakodnevno borave na reci bio signal da se Tisin cvet sprema za tu avanturu koja se dešava na vodenom ogledalu reke. Da je vreme cvetanja Tise nepredvidivo, potvrđuje biolog Jožef Gergelj iz Sente koji gotovo tri decenije prati jedinstven prirodni fenomen, ali i iskusni strastveni pecaroši iz Martonoša, Kanjiže, Novog Kneževca, Sente i drugih potiskih mesta koji gotovo svakodnevno izlaze na reku.

– Cvetanje Tise se iščekuje već od prve dekade u junu, međutim, kada će se dešavati, uvek zavisi od trenutnih vremenskih uslova, vodostaja i ostalih hidroloških karakteristika reke. Ove sezone se malo odužio period kada je voda bila visoko, natprosečno je bio dug period prohladnog vremena u aprilu i maju, tako da uslovi za izlazak larvi na površinu reke i početak cvetanja još nisu povoljni. Pre 15. juna ne očekujem da će krenuti cvetanje – ukazuje Jožef Gergelj.

Dešavalo se da Tisa uveliko procveta već na izmaku prve sedmice u junu, ali Gergelj objašnjava iz dosadašnjeg iskustva, ako je vodostaj visok i voda hladna na cvetanje treba pričekati.

– Treba uvek biti strpljiv da se na reci sklopi mozaik prirodnih uslova. Trenutno je temperature vode u Tisi nešto iznad 20 stepeni, a za cvetanje najpovoljnije je da bude 23 do 24 stepena Celzijusa. Pre tri godine kada smo imali priliku da cvetanje ispratimo već posle 6. juna, koje je bilo jako veliko sa intenzivnim i masovnim rojenjem Tiskog cveta, pa potomci tih insekata koji su položili jajašca sada treba da izađu na površinu reke, nakon trogodišnjeg perioda razvoja. Imajući u vidu tu okolnost, očekujemo da će ove sezone cvetanje biti veoma jako i lepo, tako da ga vredi iščekivati – smatra Gergelj, napominjući da je bitno da u vreme cvetanja ne bude jakih talasa, da se vodeni tok ne ubrzava, jer ako voda brže teče odnosi larve koje treba da izađu na površinu, da se presvlače do potpunog sazrevanja i polaganja jajašaca na površini reke.

Niko ne zna tačno da predvidi početak cvetanja Tise, jer kako veli ribolovac i ljubitelj prirode Andraš Tot iz Kanjiže, to je tako priroda uredila! Pojava prvih insekata na površini reke je pred cvetanje koje može da potraje više dana, a iščekivanje za ono pravo cvetanje uvek donosi novo uzbuđenje.

Masovno rojenje Tiskog cveta najupečatljivije je uzvodno kod Kanjiže na 150. rečnom kilometru, ali dešava se i na drugim staništima. U vreme pojave Tiskog cveta mnogi žitelji potiskih mesta izlaze na obale reke, ili čamcima krstare rekom, kako bi u što neposrednijem ambijentu uživali u jedinstvenom prirodnom fenomenu. Znatiželjnike i turiste na krstarenje Tisom tokom sezone od proleća do jeseni, a najviše u vreme cvetanja, svojim katamaranom „Tisin tango” vozi Čaba Šarnjai.

– Meni je svake sezone cvetanje Tise izuzetno čudesan događaj, najlepši na svetu. Cvetanje reke je uvek drugačije, a reka Tisa je prava fantazija. Nije bez razloga prozvana Panonskom princezom. Zbog toga treba doći i uživati, ne samo u vreme cvetanja, jer u svakom trenutku ispoljava svoje čari – kaže Čaba Šarnjai.

Čarolija se dešava predveče u smiraj dana. Reka skoro do 18 časova čuva svoju tajnu, a zatim počinje jedna do najlepših prirodnih pojava koja do zalaska sunca očarava one koji posećuju reku na najvećim staništima Tisinog cveta. Za samo dva sata može se prisustvovati esenciji mašte prirode, uobličene u jednom nežnom stvorenju. Nakon ljubavne igre na površini vode, sunce svojim zalaskom odnosi energiju Tisinog cveta akumuliranu tokom tri godine života larvi u glinovitom koritu reke.

Na deonicama reke sa glinovitim koritom pojavljuju se larve na površini vode iz kojih se za kratko vreme, za samo nekoliko sekundi, izvale nežni, lepršavi, šareni, krilati insekti koji nakon kratkog sušenja izleću na priobalje, na biljke, čamce pa čak i na ljude, i otpočinju mukotrpno presvlačenje. To su nedozreli mužjaci koji tek nakon svlačenja kožice postaju sposobni za parenje i oplodnju ženki.

Nešto kasnije se pojavljuju larve ženki, iz kojih se izvaljuju polno zrele krilate jedinke, a nakon toga počinje masovni „svadbeni let” uz parenje insekata iznad površine reke, posle kojeg mužjaci brzo umiru. Ženke još lete izvesno vreme, a zatim se spuštaju na površinu vode i odlažu šest do sedam hiljada sitnih jajašaca, koja brzo tonu na dno reke. Posle polaganja jajašaca ženke umiru, jer su krilatim imago-oblicima organi za varenje zakržljali i ne mogu da se hrane, a energija iz larvenog doba se brzo istroši prilikom rojenja.

Iz oplođenih jajašaca za dve do tri nedelje izlegu se larve, koje se ukopavaju u glinoviti deo korita reke i rastu tri godine. Za to vreme moraju se presvući oko 20 puta, a hranu i kiseonik im donosi voda, pre nego što lepršavi insekti nove generacije krenu na masovno rojenje na površini reke.

Nekada dok je Panonska princeza bila mnogo čistija, cvetanje reke bilo je daleko impresivnije i moglo se videti s jedne na drugu obalu Tise.

Tiski cvet je prastara vrsta insekta koji od vajkada očarava ljude na obali reke, ili na površini vode u čamcima, dok u kasnim popodnevnim satima do zalaska sunca prate ritual ljubavne igre koji traje oko dva sata.

Već sama činjenica da je Tisin cvet (Palingenia longicauda) prastara vrsta insekta i da pripada grupi jednodnevica, upućuje na kratak životni vek odraslih jedinki.

Izvor: Dnevnik

Foto: Dnevnik