Насловна РАЗНО Ishrana prasadi u prvim danima života

Ishrana prasadi u prvim danima života

496

Ishrana prasadi počinje već sa prvim danom života. Pre svega, potrebno je obratiti pažnju na ishranu krmača u periodu pred samo prašenje, a posebno u toku laktacije, odnosno, hranjenja (dojenja) prasadi. Ništa manje bitan postupak dolazi nakon završetka prasenja, a to je uklanjanje posteljice, kako bi se sprečile, po život opasne, komplikacije za krmače.

Kad prasići dođu na svet, neophodno je da im se obezbedi pristup pitkoj vodi tokom 24 časa. Prasad se već u prvim danima života moraju navikavati na uzimanje vode. Za to danas služe pogodne pojilice – sisaljke, ali i pojilice u vidu šolja (koje prasići lakše „prihvataju“) koje se postavljaju u blizini hodnika za čišćenje. Time se istovremeno navikavaju i da izbacuju izmet u blizini pojilica (gde je vlažno). Najbolje je odmah ugraditi dve pojilice – sisaljke na dve visine (npr. na 15 i 25 cm). Kod pojilica-šolja treba obezbediti mogućnost podešavanja visine prema uzrastu prasadi.

U prvom danu života prasićima se seku zubi (očnjaci), a može im se seći i rep. Po rođenju, potrebno je posebnu pažnju obratiti na disajne puteve pa ih, ukoliko je potrebno, i očistiti, kako bi neometano disali.

Od samog početka životnog veka, prasićima je potrebno obezbediti dovoljnu količinu toplotne energije, budući da nemaju sopstvenu termoregulaciju. Uslovi potrebni za pravilan rast i razvoj prasadi u prvim danima života su temperatura prostora od 32-34°C, delimično zamračena prostorija, bez preterane izloženosti jakoj svetlosti, promaji i pod temperature ne drastično niže od one koju ima prostor u kojem se nalaze.

Tek oprasenim prasićima treba omogućiti da što pre posisaju prvo mleko krmače (kolostrum), kako bi „pokupili“ majčina antitela, odnosno globuline, ali i stekli prvi pasivni imunitet kao zaštitu od eventualnih spoljnih uticaja.

Uzgoj prasadi se smatra najvažnijom fazom u tovu svinja, jer kad imate zdravo i vitalno prase dalji tov vam je zagarantovan.

Prasad, u prve 3-4 nedelje uzrasta, najveći deo nutritivnih potreba dobija iz mleka.

Već drugi ili treći dan života prasadi neophodno je u njihov organizam uneti preparate gvožđa zajedno sa koktelom vitamina A, D3 i E, jer krmača u organizmu nema dovoljnu količinu željeza i vitamina. Danas se na tržištu mogu naći injekcije u čijem sastavu je gvožđe obogaćeno vitaminom B12, koje farmeri daju prasićima po rođenju.

U prve 3-4 nedelje uzrasta, najveći dio nutritivnih potreba prasad dobija iz mleka, ali već u drugoj nedelji moguć je nedostatak proteina, dok u trećoj može doći do pojave simptoma uzrokovanih nedostatkom energije. Imajući u vidu manjak hranljivih materija koji se nalaze u mleku, počinje se s prihranom prasadi predstarter smešama već nakon 7-8 dana po prašenju, kako se posledice nedostatka proteina i energije ne bi odrazile na zdravstveno stanje prasadi.

Takođe, tokom treće i četvrte sedmice života, neophodno je kastrirati mušku prasad koja nije namenjena za dalji rasplod. Ovo se radi dok su još na sisi jer tada rane nastale nakon kastracije brže i lakše zarastaju.

R.D.J.