Насловна РАЗНО Исплативије производити сир него млеко

Исплативије производити сир него млеко

234

Све више младих пољопривредника у Срему почиње да се бави млечним говедарством. Један од њих је и Александар Жилић из Мартинаца који производи више врста сирева и каже да је та производња далеко исплативија од производње млека.

У његовом домаћинству од 2016. године свакодневно се прерађује млеко. Тренутно имају 12 музних крава, а млечно говедарство наш саговорник је заволео још као дете. Завршио је средњу ветеринарску школу па не чуди зашто је и донео одлуку да се бави баш овом граном сточарства.

„Наше домаћинство се од памти века бави говедарством. Некада су то радили моји баба и деда, па родитељи и ево сада сам ја то наставио. Било је малог прекида, али се полако враћамо на старе гране. Ја сам почео са једном музном кравом, а сада их имам 12, као и шест женских јунади. Бавимо се производњом млека и сира, али сво млеко које произведемо користимо за производњу сира, јер је то далеко исплативије“, каже ова произвођач из Мартинаца.

Тренутна цена млека је између 30 и 33 динара што не доноси никакву зараду произвођачима, додаје.

„Та цена је недовољна да би се нешто зарадило. Толико колико кошта литар млека крава данас поједе, тако да ту неке рачунице нема. Зато смо ми одлучили да млеко користимо за производњу сира и тако да можемо да зарадимо дупло више новца у односу на садашњу цену млека.“

У овој производњи има доста посла и није ни мало лако, али се сваки труд исплати. Жилићи тренутно производе девет врста сирева, пратећи тражњу на тржишту.

„Морам да кажем да производња сира није лак посао, али пошто смо одлучили да нам то буде приоритет морамо да издржимо. Тренутно производимо девет врста, који се добро продају. Настојимо да имамо добар квалитет како би били конкурентни на тржишту и као пласман не би довели у питање“, каже Жилић.

Жилићи обрађују својих 11 хектара земље на којој се налазе соја, кукуруз и детелина што се искористи као сточна храна.

„Ми имамо шест хектара земље у свом власништву, а на име музних крава добили смо још пет хектара земље у државном власништву. Све што скинемо са њива пропустимо кроз исхрану, јер без квалитетне сточне хране, нема квалитетног млека, а самим тим ни доброг и квалитетног сира.“

За пласман својих производа, не брине. Тржиште има, а квалитетом опстаје. Сви који су једном пробали сир из овог домаћинства поново га радо купују. Планова за будућност свакако има. Жилићи ће полако усавршавати своју производњу, од које, кажу, може веома лепо да се живи.

Извор: Агроклуб.рс

Фото: Pixabay