Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ ИЗБОР НАЈБОЉЕГ ФИНАЛНОГ ПРОИЗВОДА ОД МАЛИНЕ:  Најлепши укуси, најбољи изглед

ИЗБОР НАЈБОЉЕГ ФИНАЛНОГ ПРОИЗВОДА ОД МАЛИНЕ:  Најлепши укуси, најбољи изглед

360

У Врњачкој Бањи од 14. до 16. јула одржана је такмичарска изложба финалних производа од малине. Овај догађај организовали су Институт за примену науке у пољопривреди из Београда, у сарадњи с Пољопривредним факултетом Универзитета у Београду, Пољопривредним факултетом Универзитета у Новом Саду, Технолошким факултетом Универзитета у Новом Саду, Технолошким факултетом у Лесковцу Универзитета у Нишу, Институтом за воћарство у Чачку, Хемијским факултетом Универзитета у Београду, Научним институтом за прехрамбене технологије (ФИНС) и Факултетом за хотелијерство и туризам у Врњачкој Бањи, уз подршку Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Србије.

Ова изложба организована је први пут, а у оквиру манифестације „Смотра лепоте живота на селу“. Изложба и додела награда за најбоље традиционалне и иновативне производе од малине одржана је 15. јула на променади у Врњачкој Бањи. Циљ ове такмичарске изложбе је промоција и изградња српског бренда традиционалних и иновативних производа од малине са додатом вредношћу и препознатљивости домаћих произвођача и производа.

Додела награда учесницима изложбе организована је у Занатском центру у Новом Селу, а пехаре су добили апсолутни победници за најбоље производе од малине.

Златни пехар додељен је пољопривредном произвођачу Јелени Јоковић из Прибоја код Јошаничке бање, сребрни пехар додељен је породичној фирми Планинско благо из Рашке за сок од малине, а бронзани пехар додељен је пољопривредном произвођачу Верици Гуњић из Витковца, код Краљева

У категорији џемова од малине, златна медаља / диплома припала је пољопривредном произвођачу Верици Гуњић из Витковца, код Краљева, сребрна медаља / диплома додељена је пољопривредном произвођачу Данијели Продановић из Вранеша (општина Врњачка Бања), а бронзана медаља / диплома додељена је фирми Планинско благо из Рашке.

У категорији слатка додељена је само златна медаља, освојила је Јелени Јоковић из Прибоја код Јошаничке бање.

У категорији сокова од малине Златна медаља / диплома припала је фирми Планинско благо из Рашке за 100% природни сок од малине, Сребрна медаља / диплома  додељена је Данијели Лукић из фирме Lu berry из Ариља за хладно цеђени сок од малине, а бронзана медаља / диплома додељена је пољопривредном произвођачу Биљани Лазић, из села Жуч (општина Куршумлија) за сок од малине.

У  категорији сирупа од малине златна медаља / диплома додељена је пољопривредном газдинству Петровић из Бруса, сребрна медаља / диплома додељена је пољопривредном произвођачу Верици Гуњић из Витковца, код Краљева, а бронзана медаља / диплома пољопривредном произвођачу Биљани Лазић, из села Жуч (општина Куршумлија) Биљани Лазић, из села Жуч (општина Куршумлија).

Победника у категорији иновативности производа од малине било је чак пет. Златна медаља / диплома  додељена је породичном пољопривредном газдинству Илић са брендом Koznik-Castle food из села Град код Бруса, за џем од малине с урмом и чиа семеном.

Златна медаља / диплома  додељена је фирми Biofoodex из места Штулац код Врњачке Бање за сируп од малине с плодовима.

Златна медаља / диплома додељена је пољопривредном произвођачу Данијели Продановић из Вранеша, за љути џем од малина.

Златна медаља / диплома  додељена је Технолошком факултету Универзита у Лесковцу, за кефир са додатком малине.

Златна медаља / диплома додељена је земљорадничкој задрузи Фруитy из Зубиног Потока за мед са воћним влакнима малине.

За дизајн амбалаже производа од малине златну медаљу / диплому добило је породично пољопривредно газдинство Илић са брендом Koznik-Castle food из села Град код Бруса, за дизајн амбалаже сока од малине

Сребрна медаља / диплома  додељена је породичној фирми Шумадинка фуд из села Грабовица, код Горњег Милановца, за дизајн амбалаже џема од малине.

Бронзана медаља / диплома  додељена је пољопривредном газдинству Петровић из Бруса за дизајн амбалаже сирупа од малине.

Малина јесте наш стратешки пољопривредни производ, али се претежно извози као смрзнута малина и делом свежа, али још нисмо избацили добар финални производ више финалне обрде, по чему би Србија била препознатљива и где би остваривала далеко већи профит.

Зоран Кесеровић