Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Jagodasto voće – hrana koja leči

Jagodasto voće – hrana koja leči

705

U lekovite svrhe od jagodastog voća se najčešće upotrebljavaju plod, list i cvet. Hranljiva i lekovita vrednost jagodastog voća proizvod je specifičnog hemijskog sastava, a naročito visokog sadržaja vitamina, mineralnih materija i pojedinih mikroelemenata, posebno kalcijuma, magnezijuma, gvožđa. Zbog već pomenutog obilja minerala, ali i vitamina C, K i svih iz grupe B, plodovi maline, jagode, kupine, borovnice i crne ribizle, čak i u malim količinama obezbeđuju dnevne potrebe u ovim materijama i, izuzev u retkim slučajevima, mogu ih konzumirati i deca i odrasli.

Piše: dr Aleksandar Leposavić

Zahvaljujući alkalizujućim svojstvima i povoljnom sadržaju kalcijuma i kalijuma, jagodasto voće doprinosi eliminaciji mokraćne kiseline iz organizma, zbog čega se ono obilato koristi u prevenciji nastajanja i umanjenju štetnog delovanja oboljenja kao što su giht, reumatizam i artritis. Takođe, zbog povoljnog sadržaja salicilne kiseline u njima, ovo voće deluje protivupalno, a zbog bogatstva u sadržaju vlakana, koristi se u različitim dijetetskim programima za kontrolisane energetske dijete, jer je unos energije minimalan, a uneta vlakna pružaju osećaj sitosti.

Sveži i na različite načine osušeni plodovi, koji sadrže organske kiseline i pektine, preporučuju se za prevenciju nastanka i lečenje velikog broja gastrointestinalnih bolesti, kao što su čir na želucu i dvanaestopalačnom crevu, hipoacidni gastritis, enterokolitis i crevna disbioza (poremećaj crevne mikrobiote), s procesima truljenja i vrenja u crevima.

Pektini iz plodova ili različitih delova biljnog tkiva jagodastog voća blagotovorno utiču na vezivanje soli teških metala (živa, olovo, kobalt, stroncijum), radioaktivne elemente, kao i holesterol i toksične materije, nastale u procesu truljenja u crevima, normalizuju crevnu mikrofloru, sprečavaju upalne procese u crevnoj sluzokoži, dok organske kiseline povećavaju aktivnost želudačnog soka, ubrzavaju pražnjenje creva i poboljšavaju varenje.

U medicinskoj nauci i praksi utvrđeno je da mineralne supstance i organske kiseline iz ploda maline, kupine, borovnice i crne ribizle regulišu pH krvi, poboljšavaju krvnu sliku tako što smanjuju nivo holesterola i triglicerida, a takođe utiču i na sniženje krvnog pritiska, povećavajući elastičnost arterija i sprečavajući njihovo začepljenje. Flavonoidi u plodovima ovog voća smanjuju oksidativni stres, a ujedno blagotvorno deluju na optimizaciju moždanih funkcija i veliki broj lekara i nutricionista ukazuju na to da su oni zaslužni za mladalačko funkcionisanje mozga. Samim tim korišćenje maline, kupine, borovnice i crne ribizle je odlična prevencija nastajanja demencije i Alchajmerove bolesti. Poslednjih godina, medicinski stručnjaci posebno ukazuju na delotvoran uticaj elaginske kiseline iz semenki maline i kupine na zaustavljanje deobe malignih ćelija.

Izvanredna hrana za anemičnu decu i stare i iznemogle osobe

Sveži plodovi jagodastog voća, zbog povoljnog odnosa između šećera i kiselina, izvanredna su hrana za anemičnu decu i stare i iznemogle osobe, a takođe su i dobro laksativno sredstvo.

Sve voćne vrste iz ove grupe se često koriste u kozmetičkoj industriji zbog visokog sadržaja antioksidanata i potencijalnih svojstava protiv starenja. Nutritivni sastav i visok sadržaj vode u plodovima ove grupe voća veoma korisno utiču na funkciju kože pa ona izgleda lepo i zdravo, zbog čega se preporučuje njegova svakodnevna potrošnja u cilju uklanjanja toksina koji ubrzavaju proces starenja i smanjenja neravnoteže u pH vrednosti kože.

Odgovor na insulinsku rezistenciju

Jagodasto voće može biti korisno za osobe s insulinskom rezistencijom ili dijabetesom tipa 2 na nekoliko načina. Prvo, plodovi ovog voća imaju nizak glikemijski indeks, što znači da imaju manji uticaj na nivo šećera u krvi. Drugo, već je rečeno da su bobice bogate vlaknima, da mogu pomoći u usporavanju apsorpcije šećera u krvotok i podsticati osećaj sitosti, što dovodi do bolje kontrole šećera u krvi. Treće, bobice sadrže antocijanine, za koje se pokazalo da poboljšavaju osetljivost na insulin u studijama na životinjama i ljudima. Ovo može pomoći telu da efikasnije koristi insulin i poboljša kontrolu šećera u krvi. Međutim, važno je napomenuti da su kontrola unete količine hrane i umerenost i dalje važni da bi se obezbedila uravnotežena i zdrava ishrana.

Ovo su samo neke od potencijalnih koristi korišćenja plodova jagodastog voća u ishrani i prevenciji raznih oboljenja, a zbog obima proizvodnje i značaja pojedinih voćnih vrsta iz ove grupe treba napomenuti da se lekovitim svojstvima odlikuju svi organi maline, kupine, borovnice i crne ribizle. Naravno, preduslov za korišćenje bilo kojeg organa ovih voćnih vrsta je da se zasadi održavaju, bez obzira na način proizvodnje (integralni ili organski), u skladu sa svim principima dobre proizvođačke prakse. To, pored ostalog, podrazumeva da se vodi računa o količini i načinu primene organskih i minaralnih đubriva, o načinu i vremenu primene pesticida, kao i načinu branja i čuvanja listova, korenova, cvetova i plodova.

               (Nastavak u idućem broju)