Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Јагодасто воће – храна која лечи

Јагодасто воће – храна која лечи

718

У лековите сврхе од јагодастог воћа се најчешће употребљавају плод, лист и цвет. Хранљива и лековита вредност јагодастог воћа производ је специфичног хемијског састава, а нарочито високог садржаја витамина, минералних материја и појединих микроелемената, посебно калцијума, магнезијума, гвожђа. Због већ поменутог обиља минерала, али и витамина Ц, К и свих из групе Б, плодови малине, јагоде, купине, боровнице и црне рибизле, чак и у малим количинама обезбеђују дневне потребе у овим материјама и, изузев у ретким случајевима, могу их конзумирати и деца и одрасли.

Пише: др Александар Лепосавић

Захваљујући алкализујућим својствима и повољном садржају калцијума и калијума, јагодасто воће доприноси елиминацији мокраћне киселине из организма, због чега се оно обилато користи у превенцији настајања и умањењу штетног деловања обољења као што су гихт, реуматизам и артритис. Такође, због повољног садржаја салицилне киселине у њима, ово воће делује противупално, а због богатства у садржају влакана, користи се у различитим дијететским програмима за контролисане енергетске дијете, јер је унос енергије минималан, а унета влакна пружају осећај ситости.

Свежи и на различите начине осушени плодови, који садрже органске киселине и пектине, препоручују се за превенцију настанка и лечење великог броја гастроинтестиналних болести, као што су чир на желуцу и дванаестопалачном цреву, хипоацидни гастритис, ентероколитис и цревна дисбиоза (поремећај цревне микробиоте), с процесима труљења и врења у цревима.

Пектини из плодова или различитих делова биљног ткива јагодастог воћа благотоворно утичу на везивање соли тешких метала (жива, олово, кобалт, стронцијум), радиоактивне елементе, као и холестерол и токсичне материје, настале у процесу труљења у цревима, нормализују цревну микрофлору, спречавају упалне процесе у цревној слузокожи, док органске киселине повећавају активност желудачног сока, убрзавају пражњење црева и побољшавају варење.

У медицинској науци и пракси утврђено је да минералне супстанце и органске киселине из плода малине, купине, боровнице и црне рибизле регулишу pH крви, побољшавају крвну слику тако што смањују ниво холестерола и триглицерида, а такође утичу и на снижење крвног притиска, повећавајући еластичност артерија и спречавајући њихово зачепљење. Флавоноиди у плодовима овог воћа смањују оксидативни стрес, а уједно благотворно делују на оптимизацију можданих функција и велики број лекара и нутрициониста указују на то да су они заслужни за младалачко функционисање мозга. Самим тим коришћење малине, купине, боровнице и црне рибизле је одлична превенција настајања деменције и Алцхајмерове болести. Последњих година, медицински стручњаци посебно указују на делотворан утицај елагинске киселине из семенки малине и купине на заустављање деобе малигних ћелија.

Изванредна храна за анемичну децу и старе и изнемогле особе

Свежи плодови јагодастог воћа, због повољног односа између шећера и киселина, изванредна су храна за анемичну децу и старе и изнемогле особе, а такође су и добро лаксативно средство.

Све воћне врсте из ове групе се често користе у козметичкој индустрији због високог садржаја антиоксиданата и потенцијалних својстава против старења. Нутритивни састав и висок садржај воде у плодовима ове групе воћа веома корисно утичу на функцију коже па она изгледа лепо и здраво, због чега се препоручује његова свакодневна потрошња у циљу уклањања токсина који убрзавају процес старења и смањења неравнотеже у pH вредности коже.

Одговор на инсулинску резистенцију

Јагодасто воће може бити корисно за особе с инсулинском резистенцијом или дијабетесом типа 2 на неколико начина. Прво, плодови овог воћа имају низак гликемијски индекс, што значи да имају мањи утицај на ниво шећера у крви. Друго, већ је речено да су бобице богате влакнима, да могу помоћи у успоравању апсорпције шећера у крвоток и подстицати осећај ситости, што доводи до боље контроле шећера у крви. Треће, бобице садрже антоцијанине, за које се показало да побољшавају осетљивост на инсулин у студијама на животињама и људима. Ово може помоћи телу да ефикасније користи инсулин и побољша контролу шећера у крви. Међутим, важно је напоменути да су контрола унете количине хране и умереност и даље важни да би се обезбедила уравнотежена и здрава исхрана.

Ово су само неке од потенцијалних користи коришћења плодова јагодастог воћа у исхрани и превенцији разних обољења, а због обима производње и значаја појединих воћних врста из ове групе треба напоменути да се лековитим својствима одликују сви органи малине, купине, боровнице и црне рибизле. Наравно, предуслов за коришћење било којег органа ових воћних врста је да се засади одржавају, без обзира на начин производње (интегрални или органски), у складу са свим принципима добре произвођачке праксе. То, поред осталог, подразумева да се води рачуна о количини и начину примене органских и минаралних ђубрива, о начину и времену примене пестицида, као и начину брања и чувања листова, коренова, цветова и плодова.

               (Наставак у идућем броју)