Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Јапанска јабука – здрав украс у башти

Јапанска јабука – здрав украс у башти

373

У маркетима, пиљарама и на пијачним тезгама се у последње време све чешће могу видети тропске врсте воћа и поврћа које су нам до сада биле непознаница. Неке од њих се нарочито издвајају својим богатим нутритивним саставом, обиљем витамина и минерала и добрим укусом и аромом. Каки или јапанска јабука је једна од њих. О њеној садњи и гајењу разговарали смо са Миливојом Тимотићем, саветодавцем за воћарство и виноградарство из ПССС Ваљево.

Иако носи назив јапанска јабука, ова биљка потиче из Кине у којој се узгаја више од два миленијума.

“Каки јабука успева у подручјима са умереном климом, не подноси сувише оштре зиме. У Србији се спорадично гаји на окућницама, по неколико стабала, како због веома атрактивног изгледа плодова који када су зрели имају јарко црвену боју, тако и због лековитих својстава”, рекао је Миливој Тимотић за Добро јутро.

Наш саговорник истиче да је оптимално време за садњу садница јапанске јабуке након опадања лишћа па све до почетка вегетације, односно до краја марта.

“Свакако је најбоља јесења садња током новембра и децембра јер обезбеђује бољи пријем посађених биљака. У земљишту има више влаге, до почетка вегетације коренов систем успоставља добар контакт са земљиштем и такве биљке у пролеће брзо стартују у односу на оне које се саде током фебруара и марта”, истакао је наш саговорник.

Из свог искуства на терену говори да није у питању превише захтевна воћна врста што се тиче типа земљишта. Успева на средње тешким, умерено влажним земљиштима и није осетљива на нападе болести и штеточина.

Тимотић истиче да су истраживања показала да плод ове воћне врсте садржи супстанце које позитивно утичу на здравље човека. Снижава крвни притисак и холестерол, позитивно утиче на вид, добар је извор антиоксиданаса. Такође, садржи висок ниво пектина, калијума, шећера и витамина Ц. Плод се најчешће једе кашиком када је потпуно зрео и има слаткаст и специфичан укус.

Пише: Тања Пролић