Насловна ВЕСТИ1 Јунетине ће бити довољно да не буде несташице

Јунетине ће бити довољно да не буде несташице

242

Број јунади у тову у односу на исти период прошле године мањи је за око 60 одсто, али је и та понуда довољна за потребе кланичне индсутрије и домаћих потрошача – изјавио је председник Удружења „Агропорфит“ Чедомир Кецо, које окупља одгајиваче квалитетних товних раса говеда и товљаче из целе Србије ,поводом све чешћих спекулација на нећемо имати довољно јунећег меса.

До смањења јунади у тову, казао је Кецо, дошло је због већих трошкова това, смањене производње хране, а пре свега неодговарајућих откупних цена,због чега је 3.000 товљача изашло из посла

По његовим речима, домаћи кланичари годишње купе и припреме за продају 86.000 -90.000 живе јунади.

– Процењује се да је тај број и нешто већи због нелегалног клања и неевидентиране продаје. Потрошња јунећег меса у Србији, без разлике на временски период, годинама се не мења и износи четири килограма по становнику -навео је Кецо.

Он каже да би све  било далеко боље да кланичари фармере прихватају као партнере у послу, а не супротно .-На товљаче гледају само као добављаче сировина, а тако их посматрају и накупци. Како другачије објаснити да кланичари – месари од једног закланог и продатог јунета зарађују од 40.000 до 60.000 динара, а да фармерима нуде причу о губитку у послу или кажу„једва се покривамо”.

Кецо подвлачи да сви кланичари наспрам својих продајних цена данас квалитетно јуне могу да плате произвођачу до 3,2 евра по килограму, што је за товљача исплатива цена, а не 2,8 евра или мање колико нуде за килограм живе ваге јунади.

– Погледајте цену: јунећи бут без кости 1.200-1.300 динара је килограм. Све је јасно, јер јуне од 500 килограма има 49-50 одсто меса прве класе – указао је Кецо и рекао да због нижих  цена живе мере сада немамо довољно јунади за извоз.-  Хиљаде крава је завршило у кланичној преради или је продато под називом „јунетина”.

Ако у овој години, подвлачи,  будемо имали укупно 360.000 телења, моћи ћемо кренути лакше у обнову говедарства. У супротном, учешће сточарства у пољопривредној производњи доживеће пад на 25 одсто, што ће нас сврстати у још мање аграрно развијену земљу.

Удружење „Агропрофит” ће нову владу и кабинет министра пољопривреде дочекати са низом предлога за која неће бити потребна значајна издвајања у товном говедарству.

У овом Удружењу очекују да ће се већ у новом Закону о министарствима, приликом формирања кабинета Ане Брнабић, бити уврштена новина – Управа за сточарство и омбудсман за храну, што креатори аграрне политике до сада нису уочили као потребу.

Посебна радна група Удружења „Агропрофит“ за новог министра пољопривреде припремила је, поред поменутих предлога, и два истраживања о злоупотреби службеног положаја и корупцији у сектору говедарства, али детаљи о томе неће бити доступни јавности до одлуке надлежних.

Удружење „Агропрофит”препоручило је фармерима да јунад не  продају кланичарима нити накупцима испод 3,10 до3,20 евра за килограм

– Један број фармера се жалио да им накупци нису вратили документацију на основу које могу да остваре премију за продато јуне. Зато ће Удружење сакупити ове жалбе и проследити надлежним органима за даљи поступак – навео је Кецо.

Извор: Дневник

Фото: Pixabay