Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД Kad i zašto đubrimo vinograd

Kad i zašto đubrimo vinograd

310

Vreme primene azotnih đubriva u vinogradu prilagoditi datim vremenskim prilikama, odnosno ako rano nastupa sušni period, uneti ranije u proleće i obrnuto, kada je vlažnije vreme, prihranu obaviti kasnije malo, uz obaveznu inkorporaciju. Ukupnu planiranu normu azota primeniti u više delova, jedan deo od ukupne godišnje količine azota u vinogradu uneti tokom jesenje obrade nakon berbe u cilju razvoja korenovog sistema, drugi deo dodati u rano u proleće, 15-20 dana pre cvetanja, treći deo u precvetavanju, četvrti deo početkom maja i poslednji deo do prve polovine juna i početkom jula.

Najčešće primenjivana azotna đubriva u vinogradarstvu su: 1. KAN, kalcijum-amonijum-nitrat sa 27% azota i sadržajem MgO 4,5–5,5% i sadržajem CaO 6,5–8,5%.

To je neutralno đubrivo bez štetnog uticaja na fizičke i hemijske osobine zemljišta koje deluje produženo jer sadrži pola azota u amonijačnom, a pola u nitratnom obliku taka da zadovoljava potrebe vinove loze za azotom u određenom periodu. Sadržajem CaO i MgO utiče na delimičnu neutralizaciju kiselosti zemljišta u vinogradu a ujedno sadržajem zadovoljava potrebe i za tim biljnim hranivom. 2. AN, odnosno amonijum-nitrat, sadrži azota 33,5% a sadržaj MgO 1%.

Dosta je brzo rastvorljiv, međutim, dužom upotrebom zemljišta se zakišeljavaju AN je azotno đubrivo istih karakteristika kao i KAN ali sa više aktivne materije a manje magnezijum oksida. Može da se koristi u prihrani vinove loze tokom prvog dela vegetacije. Međutim mora se biti obazriv jer netreba da dolazi u dodir s mineralnim i organskim uljem jer tada posta je zapaljivo i eksplozivno sredstvo, zato se treba pridržavati propisa o postupku transporta i skladištenja i primene. 3. UREA, odnosno tzv. karbamid sa sadržajem azota 46%, je azotno mineralno đubrivo sa najvećim sadržajem azota, primenjuje se i kao tečno đubrivo za prihranu vinove loze.

Azot je u amidnom obliku koji se nakon primene postepeno pretvara u amonijačni i nitratni, zavisno od klimatskim i agrohemijskih uslovima u zemljištu. Urea krajem leta i početkom jeseni i u osnovnom đubrenju služi za ubrzanu razgradnju biljnih ostataka, odnosno aktiviranje organskog azota iz zemljišta.

Goran Svetozarević, dipl. inž.