Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД Кад и зашто ђубримо виноград

Кад и зашто ђубримо виноград

334

Време примене азотних ђубрива у винограду прилагодити датим временским приликама, односно ако рано наступа сушни период, унети раније у пролеће и обрнуто, када је влажније време, прихрану обавити касније мало, уз обавезну инкорпорацију. Укупну планирану норму азота применити у више делова, један део од укупне годишње количине азота у винограду унети током јесење обраде након бербе у циљу развоја кореновог система, други део додати у рано у пролеће, 15-20 дана пре цветања, трећи део у прецветавању, четврти део почетком маја и последњи део до прве половине јуна i почетком јула.

Најчешће примењивана азотна ђубрива у виноградарству су: 1. KAN, калцијум-амонијум-нитрат са 27% азота и садржајем MgO 4,5–5,5% и садржајем CaO 6,5–8,5%.

То је неутрално ђубриво без штетног утицаја на физичке и хемијске особине земљишта које делује продужено јер садржи пола азота у амонијачном, а пола у нитратном облику така да задовољава потребе винове лозе за азотом у одређеном периоду. Садржајем CaO и MgO утиче на делимичну неутрализацију киселости земљишта у винограду а уједно садржајем задовољава потребе и за тим биљним хранивом. 2. AN, односно амонијум-нитрат, садржи азота 33,5% а садржај MgO 1%.

Доста је брзо растворљив, међутим, дужом употребом земљишта се закишељавају AN је азотно ђубриво истих карактеристика као и KAN али сa више активне материје а мање магнезијум оксида. Може да се користи у прихрани винове лозе током првог дела вегетације. Међутим мора се бити обазрив јер нетреба да долази у додир с минералним и органским уљем јер тада поста је запаљиво и експлозивно средство, зато се треба придржавати прописа о поступку транспорта и складиштења и примене. 3. UREA, односно тзв. карбамид са садржајем азота 46%, је азотно минерално ђубриво са нaјвећим садржајем азота, примењује се и као течно ђубриво за прихрану винове лозе.

Азот је у амидном облику који се након примене постепено претвара у амонијачни и нитратни, зависно од климатским и агрохемијских условима у земљишту. Urea крајем лета и почетком јесени и у основном ђубрењу служи за убрзану разградњу биљних остатака, односно активирање органског азота из земљишта.

Горан Светозаревић, дипл. инж.