Насловна ПРЕПОРУЧЕНО Кад воћњаци и баште на зрело миришу

Кад воћњаци и баште на зрело миришу

401
Agricultural worker in a citrus plantation spraying pesticide

Стигао је јули – најтоплији и најберићетнији месец. Воћњаци маме зрелим, слатким мирисним плодовима, баште су прави мали ватромети боја, а тек вртови – раскош мириса и боја простире се где поглед досегне. Али, паори немају баш много времена да у томе уживају. Они се журе да поберу, покупе, пожању…

Виноград

Код већине сорти грожђа, осим оних стоних, најранијих, бобице још нису почеле да наливају. Баш због тога треба их сачувати здравим до бербе, и виноград редовно штитити од проузроковача пепелнице и пламењаче, а то се ради све до шарка.

Јул је време за зелену резидбу лозе.

Воћњак

Ваља уклонити вишак живића код јагода, посећи суво лишће, а младе окопати, оплевити ако нису малчиране. Ако нема кише, младе биљке треба обилно залити.

У малињацима је након бербе потребно уклонити изданке који су донели род и проредити и заштитити овогодишње. Три-четири дана после одсецања, када се просуше, треба их изнети из засада и спалити, посебно ако су откривене неке штеточине и болести.

И берба вишања и трешања приводи се крају. Чим се обере и последњи плод, воћке треба заштитити од гљиве blumeriele која изазива пегавост листова, и може зачас оголити стабла.

Позне сорте јабука и крушака ваљало би заштитити од болести – јабуке од пепелнице и чађаве краставости, а крушке од краставости, крушкине буве, и евентуално последње генерације смотавца.

Гљиве

У јулу шуме могу бити пуне јестивих гљива, као што су краљевка (Boletus regius), смеђа краљевка (B. appendiculatus), али и једна од најукуснијих – кнегиња (Amanita cesarea).

Повртњак

Баште су пуне берача, али и оних који сеју ново поврће. Сеју се спанаћ, зелена салата, боранија, ротква, ротквица, корнишони, цвекла.

Расађују се празилук, купус, кељ, кељ пупчар, броколи, карфиол. Међу њима празилук је највеће закерало.

Беру се парадајз, паприка, плави патлиџан, тиквице, боранија, краставац.

Због високих температура поврће ваља често и обилно заливати, окопавати, плевити и малчирати.

У јулу се вади црни лук. Повртари који су то заборавили, треба да се подсете на то да двадесетак дана пред планирано вађење, прекину с наводњавањем и поврће поваљају, како би се хранива лакше и брже из пера слила у луковицу.

Зеленило

Да би врт био лепши и раскошнији, ваља уклањати прецветале цветови салвије, зевалице, шебоја, драгољуба…

Мушкатле и петуније у жардињерама и висећим корпама траже свакодневно заливање и скидање увелих цветова.

Травњак треба редовно косити, бар два пута месечно, а ако је велика жега и суша, неопходнo је и чешће заливање.

Пчелињак

Јул је задњи рок за замену матица.

На стационарним пчелињацима, ради спречавања природног ројења, све заједнице, чим прође багремова паша, треба разројити, а пчелари који кошнице селе треба да припреме нове производне заједнице за следећу годину.

Пчелама прети и грабеж, па је потребан велики опрез.

Вароа се не смирује, па је заштита од ње све интензивнија.

Лековито и зачинско биље

Сакупљају се боквица, брусница, добричица, горка детелина, кантарион, матичњак, нана, невен, брђанка, буника, ивањско цвеће, мајчина душица, верем трава, смиље, русомача, рутвица, плућњак, различак, камилица, вирак, пелин, раставић…