Насловна РАЗНО Kада је право време за засушење крава

Kада је право време за засушење крава

163

Правовремено засушење крава пре тељења је веома важна одгајивачка мера, чија правилна примена утиче како на повећање млечности, тако и на квалитет потомства. У задњим месецима пре порођаја потребе за хранљивим материјама се знатно повећавају из разлога што се плод интензивно развија. У седмом месецу пораст плода је око 150 г, у осмом плод расте дневно 250 до 500 г, док у задњем месецу пораст може бити 700 до 1.000 г дневно. Овакав брзи развој плода изискује и велику потрошњу протеина. С обзиром да су портеини потребни и за производњу млека, мужа до краја бременитости или сувише кратак период засушења би јако “истрошили”, краву.

– Због тога се како због здравља краве, тако и њене припреме за наредну лактацију, као и нормалног развоја плода, приступа засушењу краве. Краве, нарочито оне са већом производњом млека се на тај начин одморе, ојачају и спремније су за порођај и следећу лактацију – истиче Ивица Томић, саветодавац за сточарство у врањској ПССС.

Такође се, према његовим речима, благовременим засушењем краве 60 дана пре тељења обезбеђује несметано снабдевање организма неопходним хранљивим материјама, витаминима, минералима, који би се мужом утрошили. Засушење не треба извршити нагло из разлога што би то довело до отицања вимена, па и до трајног оштећења, уколико се осетљиво виме не измузе потпуно. Из тог разлога засушење се изводи постепено на тај начин што се мужа, уколико је обављана три пута дневно, ограничава на два пута, а затим једном дневно. На крају мужу треба обављати сваког другог дана, а затим потпуно прекинути. Овако дуг период засушења траје код крава које дају дневно преко18 до 20 л млека, док код крава са мањом млечношћу време засушења је краће.

– Истовремено са смањењем броја муже треба смањивати и дневни оброк и избацити она хранива која подстичу излучивање млека: силажа, репа, зелена маса, мекиње и кукурузна прекрупа – поручује Томић и додаје да је битно да се крава засуши 60 дана пре тељења.  Уколико је време засушења краће крава даје слабије развијено теле, а предстојећа лактација ће бити са мање млека. Ни превелик период засушености није пожељан. Уколико засушење траје дуже виме олабави, а тиме се смањује његова способност лучења млека.

Код засушења се, по његовим речима, мора обратити посебна пажња на виме, с обзиром да је оно највише погођено и код млечних крава може доћи до отока. То је физиолошка појава која током времена исчезава.

Задња два месеца бременитости у периоду засушења, треба посебну пажњу обратити на исхрану, што значи да исхрану треба постепено нормализовати. У току засушености оброк треба прилагодити тако да по својој енергетској вредности одговара потребама у уздржаној храни за производњу 10л млека.

– Краве које се неправилно хране у том периоду рађају слабу телад, а и сама продукција млека се смањује – наглашава Томић и истиче да је неколико дана пре тељења потребно смањивати оброке за 30 до 40 % из разлога што је плод већ завршио свој раст, а дигестивни тракт за време тељења треба бити што празнији.

Текст и фото: Гордана Настић