Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД Како на лак начин извући воду из бунара?

Како на лак начин извући воду из бунара?

760

Системи за наводњавање одавно су постали нужни део у пољопривредној производњи, а када је реч о мањим парцелама најчешће се користи управо бунарска вода. Како би олакшао пољопривредницима, Новосађанин Вељко Милковић је на основу свог изума двостепеног механичког осцилатора који ради по принципу полуге и клатна, конструисао пумпу за воду идеалну за наводњавање. Његов проналазак је заштићен патентом у Савезном заводу за интелектуалну својину, испитан је и кажу да веома успесно ради.

– Да бисте извукли воду из бунара можете да користите ручну пумпу са полугом или ручну пумпу са точком. У оба случаја воду извлачите на мишиће и у оба случаја морате да запослите бар једну руку и то све време. Понекад то зна да буде велики напор, посебно за старије односно слабије људе. Зато сам ја патентирао треће, много лакше и економичније решење, које уз минималан физички напор користи силу гравитације за обављање рада. При овоме руке су слободне готово све време – објашњава Вељко Милковић.

Како објашњава, коришћењем минимума људске снаге у односу на досадашње класичне ручне пумпе за воду омогућена је ефиксана примена у наводњавању мањих парцела, бунарском водоснабдевању и гашењу локалних пожара, а све то  могу да раде и стари и нејаки људи као и деца.

– Да би се покренуло истицање воде из пумпе потребно је извести клатно из равнотежног положаја, након чега се по основу гравитационог потенцијала, успоставља осцилаторно кретање клипа и као резултат добија континуални млаз воде на излазној цеви пумпе. На клатно треба само повремено деловати руком, због отпора трења, а у циљу одржавања амплитуде клаћења, односно континуалне јачине млаза воде – истиче саговорник.

Предности овог проналаска у односу на постојећа решења ручних пумпи су: мања ручна сила за покретање пумпе, мања потрошња воде, као и то што се за прихват воде могу користити обе руке. На овај начин може се испумпати до 1.200 литара воде на час.

– Једноставно, ова пупма је идеално решење за оба пола, јер чак и даме могу без великог напора да пумпају воду, јер ова пумпа с клатном захтева тек минимум уложене енерије, а довољно је само само једном зањихати клатно и након тога повремено га одржавати у осцилацији и то само с малим прстом – закључио је Милковић.

У пракси је то доказао и Милош Регељац из Деспотова који је на основу Милковићеве конструкције полуге и клатна, познате као Милковићев ефекат направио пумпу за воду коју користи за наводњавања баште. Његова пумпа са клатном извлачи воду из бунара са дубине од 6 метара и баца на висину од преко 6 метара, те је висинска разлика преко 12 метара.

Текст: Љиљана Миловановић

Фото: приватна архива саговорника