Насловна РАЗНО Како одабрати сорте кромпира?

Како одабрати сорте кромпира?

466

Постоје различите врсте кромпира, које су резултат неколико векова селективног узгоја. По боји коре кромпири се деле на беле, црвене и жуте. Друга подела је према дужини вегетације, па се тако разликују ране сорте (од 60 до 80 дана) попут Клеопатре и Јерле (Jaerla), средње ране сорте (од 80 до 100 дана) као што је Monalisa, средње касне (од 100 до 120 дана) у које спадају Desire и Kondor, и касне сорте (до 150 дана) попут Agrije. Сорте с раном вегетацијом се углавном користе као свеже поврће, док се касне врсте остављају на чување.

Према начину употребе кромпира, разликујемо стоне, које се користе у исхрани, индустријске, које садрже 18% и више скроба, сточне, и универзалне сорте. Иако се у свету гаји преко 5.000 различитих врста и сорти кромпира, издвајамо неке од најраспрострањенијих.

Anais

Спада у најраније врсте кромпира које су доступне на тржишту, тако да се често карактерише као најпопуларнији пролећни и летњи кромпир у Европи. Кромпири ове сорте су тврди, округлог или овалног облика, а кора и месо им је жуте боје.

Tiamo

Ова сорта припада раним врстама кромпира, са дужином вегетације од 90 дана. Кртоле су дугуљасте и овалне, с црвеном кором и месом жуте боје. У питању је кромпир влажне, воштане структуре, који је и прилично тврд. Обично се једе као млади кромпир и погодан је за кување и печење.

Red Scarlet

Још једна рана сорта која се једе као млади кромпир и веома је распрострањена у нашим пределима. Даје добре приносе, а кртоле су дугуљасте, овалне и имају црвену кору, са жутим месом. Погодан је за кување и с кором, а често се и употребљава за прављење кромпир салате.

Jaerla

Припада раним врстама кромпира, те се неретко купује и као млади кромпир. Одликују је крупне, округле кртоле са жутом кором и светложутим месом. У питању је веома приносна сорта, која добро подноси мраз, с ниским до веома ниским садржајем суве материје.

Kleopatra

У питању је рана сорта кромпира, с кртолама које су овалног облика и бледожутог меса. Биљка ове сорте има светле, црвено-љубичасте цветове. Веома је погодна за прераду у чипс и помфрит.

Monalisa

Припада средње раним врстама. Кртоле су дуге, овалне и глатке, а месо жуто. Често се употребљава, јер је погодна за печење у рерни или као додатак салатама.

Liseta

Спада у средње ране сорте, с вегетативним периодом од 95 до 100 дана. Кртоле су крупније, овалне и дугуљасте, са светложутом кором и месом. Обично се јавља 12 кртола по биљци, а погодна је за узгајање на разним поднебљима, јер добро подноси све временске услове и сушу. С обзиром на воштану, влажну структуру и прилично тврдо месо, посебно је погодна врста за печење у пећници и прављење помфрита. Такође, може и да се дуже чува за зимницу.

Desire

Десире спада у средње касне сорте и веома је адаптивна. Кртоле су овалне, дугачке, с кором црвенкасте боје, док је месо светложуто. Веома отпорна на сушне услове. Често се користи за кување, печење и прављење помфрита.

Dido

Средње касна сорта, вегетативног периода од 110 до 115 дана. Кртоле су крупније, округлог или овалног облика, с месом беле боје. Принос му је прилично велик, а користан је за дуго чување и свежу потрошњу. Не раскувава се и не мења боју након кувања, а добар је и за печење.

Romano

Припада средње касним сортама. Одликује га црвена боја коре, а месо му је бело, с великим кртолама, округлог или овалног облика. Има широку примену у исхрани, те је погодна и за кување, печење, прављење помфрита и чипса. Може и да се чува за зимницу.

Margarita

У питању је средње касна сорта, која се углавном користи за свежу употребу, али се и добро складишти. Ова сорта има висок принос, са у просеку десет кртола по биљци, овалног облика, са светложутом кором. Погодан је за кување, а месо не мења боју након што се скува.

Kondor

Кртоле сорте Kondor су велике, овалне и дугуљасте, с црвеном кором и бледожутим месом. Веома је погодна за печење и кување, а користи се и за индустријску прераду.

Agrija

Спада у касне сорте, с кртолама које су дугуљастог и овалног облика. Кора и месо су жуте боје. Користи се у исхрани, као и у индустријској употреби.

Р.Д.Ј.

Фото: Добро јутро