Насловна РАЗНО Како плавна подручја могу побољшати квалитет воде Дунава

Како плавна подручја могу побољшати квалитет воде Дунава

601
Foto: Wikipedia

Како плавна подручја дуж Дунава и екосистемске услуге које пружају могу допринети побољшању квалитета воде у реци и како различити интереси могу бити узети у обзир при управљању овим подручјима и ван националних граница?Одговоре на ова питања покушаће да нађе конзорцијум под вођством Католичког универзитета Ајхштат-Инголштат, Немачка, у оквиру пројекта ИДЕС који се финансира из програма транснационалне сарадње Дунав – фондови ЕРДФ и ИПА и има буџет од 1.951.170 евра. Период имплементације пројекта је до 31. децембра 2022.

Пројектни партнери долазе из 25 институција из 10 земаља Дунавског региона – Немачка, Аустрија, Румунија, Мађарска, Словачка, Бугарска, Србија, Хрватска и Молдавија. Партнер у пројекту из Србије је Пољопривредни факултет Универзитета у Новом Саду, а стратешки партнер је Покрајински завод за заштиту природе, такође из Новог Сада. Пројекат је званично покренут 8. септембра ове године путем виртуелног састанка на коме су уз чланове конзорцијума учествовали и најважнији представници заинтересованих субјеката и тзв. стејкхолдери из свих партнерских земаља.

-Циљ пројекта је усвајање и имплементација заједничког свеобухватног приступа у коришћењу екосистемских услуга за побољшање квалитета воде Дунава, што је пионирски подухват. То ћемо учинити у тесној сарадњи са доносиоцима одлука и управљачима плавних подручја у пилот подручјима у Аустрији, Словенији, Мађарској, Србији и Румунији. Очекујемо да ће се на тај начин повећати разумевање значаја бројних екосистемских услуга, заједничких за земље у региону, и њихово укључивање у будуће управљачке стратегије,  каже др Барбара Стамел, координатор пројекта.

У оквиру пројекта ће бити развијен алат за подршку одлучивању ИДЕС који ће омогућити кључним националним актерима у области управљања квалитетом вода да идентификују одрживе мере управљања мултифункционалним плавним подручјима, без занемаривања потреба других сектора као што су пољопривреда, туризам, екологија и др.

Иновативни концепт управљања квалитетом вода и ИДЕС алат ће бити тестирани на радионицама са стејкхолдерима у свих пет пилот подручја, у Аустрији, Словенији, Мађарској, Србији и Румунији, и биће развијена заједничка стратегија за оперативно укључивање екосистемских услуга у процесе планирања управљачких стратегија са циљем побољшања квалитета вода у овом делу дунавског слива.

Више информација о пројекту може се наћи на веб сајту пројекта www.interreg-danube.eu/ides.

Аутор: Проф. др Зорица Срђевић

Координатор пројекта на Пољопривредном факултету у Новом Саду

Извор: Покрајински завод за заштиту природе