Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Kako se gaji špargla

Kako se gaji špargla

276

 Danas se u oblasti Mediterana nalaze divlje forme ove vrste. Raširena je po celom svetu. I svrstava se u delikatesno povrće. Kod nas se malo gaji i malo je poznato. U ishrani se koriste mladi, nežni i sočni izdanci, od kojih se mogu pripremati veoma ukusna jela.

Pored dobrog ukusa špargla je bogata vitaminima i drugim hranljivim materijama. Špargla je višegodišnja biljka koja se uz dobru negu može eksploatisati godinama. Na biljci se obrazuje podzemni „čokot“ sa debelim mesnatim korenom u kojem se nagomilavaju rezervne hraniva. Ta hraniva služe za obrazovanje izdanaka sledeće godine. Na gornjem delu korena se obrazuju vrlo krupni, ljuspasto prekriveni pupoljci iz kojih s proleća izrastaju izdanci, koji se dok su mladi koriste kao povrće. List je nerazvijen u obliku ljuspica iz čijih pazuha izbijaju igličaste grančice. Cvetovi su sitni, zutozelene boje a plod je okrugao, crvene bobice, veličine graška.

 Špargla je dvodoma biljka. Muške biljke su dužeg veka i prinosnije, dok su kod ženskih biljaka izdanci deblji i boljeg kvaliteta. Špargla se uspešno može gajiti u oblastima sa umerenom temparaturom. Izdanci rastu ispod 10 stepeni, zimski mrazevi veoma retko oštete čokote i pupoljke na njima. Dobro podnose atmosfersku i zemljišnu sušu ali se kvalitet izdanaka može očekivati na umereno vlažnom zemljištu.

Za gajenje ove biljne vrste su dobra duboka, ocedita i rastresita zemljišta. Teren na kojem se gaji špargla bi trebao biti zaštićen od hladnih vetrova i okrenut ka jugu. Gajenje se obavlja preko rasada.

 Za setvu je potrebno 500-600 grama semena/ha. Setva se obavlja krajem aprila na rastojanju između redova 25-30cm i u redu 5-6cm. Dubina setve je oko 1cm. Pred zimu špargla se pokriva slamom nezgorelim- stajnjakom kako bi se sačuvala od izmrzavanja

Rasađivanje špargle se obavlja u redovima ili trake u 2-3 reda. Ako se rasađuju u redove međuredni razmak je 1m, a u redu 50-100cm. Dubina kanala u koji se rasađuje je 30-40 cm. Rasađivanje se obavlja u martu naredne godine. Đubrenje obavljamo prema agrohemijskoj analizi zemljišta. Špargla se počinje brati u trećoj godini ali u ograničenim količinama.

Seku se 2-3 izdanka sa biljke, a ostali se ostave da izrastu u stablo. Sledeće se godine pristupa masovnijoj eksploataciji, koja može trajati do 20 godina. Berba se obavlja svakodnevno i traje od aprila do kraja maja. Sa čokota se skine 10-15 izdanakam što čini 6-10t/ha. Prosečna težina jednog izdanka je 50-60 grama. Ubrani izdanci se lako kvare, u običnim skladištima može se čuvati 2-3 dana, a u hladnjačama 3-4 nedelje.

PSS Užice