Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ КНИП САДНИЦАМА БРЖЕ ДО ПРОФИТА

КНИП САДНИЦАМА БРЖЕ ДО ПРОФИТА

525

Светски стандард квалитетне саднице

Пише: Проф. др Зоран Кесеровић

У свету, због тренда гајења биљака у густом склопу, технологија производње  книп садница држи водеће место. Тренутно је најразвијенија у Холандији и Италији. Код нас мали број произвођача садница иде у корак са савремених светским трендовима, што због непознавања технологије, што због екстензивне воћарске производње. Мислим да греше и да наше потенцијале  треба орјентисати на производњу книп садница за домаће потребе и  за извоз. Препоручујем произвођачима да пређу на производњу книп садница код јабучастих воћних врста, а на саднице са превременим гранчицама код коштичавих воћних врста, јер такве саднице брже ступају у период пуне родности и уједначенијег су пораста, што је врло важно код примене агротехничких и помотехничких мера.

И брзина, и количина, и квалитет

Книп саднице представљају двогодишње или трогодишње саднице са једногодишњом круном (Слика 1). У технолошком смислу, то је стандард савремене квалитетне саднице у свету.

Оригиналан назив за книп технику производње потиче од холандске речи „knipbroom“ што значи „сећи, скраћивати стабло“. Предност книп садница у односу на стандардне прут саднице огледа се у томе што у моменту садње поседују превремене гранчице, разгранате под повољним углом, чиме се аутоматски смањује потребан рад за формирање узгојног облика у воћњаку.

За разлику од класинчно произведених прут садница, книп саднице имају већу цену на тржишту. Та цена се оправдава чињеницом да воћњаци, засновани на книп садницама брже пророде, имају мање захтеве према формирању круне и брже враћају уложено. Са становишта расадничке производње, книп саднице имају нешто сложенији поступак производње и носе већи производни ризик у односу на једногодишње и осамнаестомесечне саднице.

Рађају већ у првој години

Захтеви који се постављају пред савремену интензивну производњу воћа, а посебно јабучастих и коштичавих воћних врста, јесу брзо ступање на род и улазак у период пуне родности, као и остваривање високих приноса. Наведени производни циљеви могу се постићи коришћењем квалитетног садног материјала. То су саднице које имају добро развијен коренов систем и надземни део с одређеним бројем превремених гранчица. Постојање превремених гранчица, одговарајуће развијености и положаја на водилици, представља основу за формирање вретенастих узгојних форми које су стандард у савременим засадима. Поред тога, превременим гранама могуће је формирање родних пупољака, што омогућава плодоношење већ у првој години.

Већина расадника у Србији производи једногодишње неразгранате саднице јабуке према уобичајеној технологији. Стандардна технологија подразумева садњу одређене подлоге почетком пролећа (март), калемљење сорте крајем лета (август-септембар) и неговање саднице наредне године. Као резтултат такве производње, крајем друге године од почетка производње добијају се саднице без превремених грана или с врло мало превремених грана. Такве саднице, након садње, захтевају прекраћивање водилице на одређеној висини ради формирања вретенастих узгојних облика. Након прекраћивања саднице, из зимских пупољака долази до развијања грана које расту под ошрим углом и неопходно их је разводити. Поред тога што овакве саднице захтевају доста рада око развођења грана, и ступање у род је касније у односу на саднице са превременим гранчицама. У периоду када је водећи узгојни облик био палмета с косим гранама, на цени су биле саднице без превремених грана, добро обрасле вегетативним пупољцима. Међутим, преласком на узгојни облик витко вретено и његове модификације супер витко вретено, или севернохоландско витко вретено, јавила се потреба за садницама с превременим гранчицама.

Једна од мера која је постала стандардна у земљама високе технологије гајења јабучастих, а и коштичавих воћних врста, јесте коришћење садница које су високо калемљене, на 15 до 20 цм. Ове саднице саде се тако да спојно место буде 10 до 20 цм изнад земље.  Утврђено је да су воћке за 30 % слабије бујности ако се калеме и саде на овакав начин. Код ниско калемљених стабала, често се дешава да спојно место буде затрпано земљом, или у непосредном контакту са земљом, што касније може довести до појачане бујности. С обзиром на то да је квалитет садница веома битан за савремену производњу јабуке, приликом подизања савремених засада јабуке треба унапред уговарати набавку квалитетног садног материјала. И код трешње, ако се ради калемљење сорти на гизелу 5 или 6, што је више спојно место, воћке су слабије бујности, раније сазревају и доста су крупнији плодови.

Поред свих ових фактора, веома важан је и избор подлога и сорти за калемљење.