Насловна АРХИВА Kод маслачка све је лек

Kод маслачка све је лек

1153

Маслачак је род биљака из породице главочика. Обухвата вишегодишње зељасте биљке са жутим цветним главицама сложеним из великог броја цевастих и језичастих цветова. Други народни називи за ову врсту су и радич, попина погачица, жућаник, жуто зеље, млекача, млечњак, милосавка, сметанка, талијанска салата…

Док је за неке он обичан, досадан коров, за болесне је веома важан лек. Код маслачка су лековити и листови и корен и стабљика и цветови, а они који имају могућност да скупљају чисте и здраве биљке, треба да знају када се шта скупља: листови пре цветања (цвета од марта до маја), корен се вади у пролеће и јесен, а стабљика у периоду цветања. Приликом вађења корена треба водити рачуна да се он не засече да не би остао без сокова. Извађени коренови треба да се суши два-три дана на сунцу.

Иначе, маслачак расте практично свуда, на ливадама, травњацима, напуштеним њивама, око путева и насеља… Најбоље га је брати у пролеће пре него што биљка процвета, јер након тога развија горак укус, који је многима непријатан. Али, горчину можете да избегнете и ако једете само горње делове листова. Након што маслачак процвета, обично крајем лета, појављују се нови млади листови, који се такође могу скупљати.

Стабљике маслачка најбоље су док биљка цвета. Ретко се користе као храна, али сок исцеђен из њих може да уклони брадавице. Аустријска траварка Марија Требен стабљике маслачка препоручује у борби против хроничне упале јетре (пет-шест стабљика на дан) и дијабетеса (десет дневно). Такве терапије трају три недеље, али још увек нема научних истраживања која би потврдила њихову ефикасност .

Да бисте извадили корен, бирајте биљке старе две године. Најквалитетније су оне са непокошеног тла, где је земља богата и родна. У тврђем земљишту корен може бити рачваст и претврд. Коренови извађени у пролеће су слађи од јесењих због већег садржаја фруктозе, али треба их вадити пре него што цветни пупољци постану велики јер црпе хранљивост из корена. Идеално време за сакупљање је од септембра до фебруара – тад садрже највише инулина, због чега  је и лековито дејство снажније.   Може се јести сиров, танко нарезан, или пржити па употребити за припрему додатка за кафу.

Од цветова маслачка праве се вино и сируп, који може послужити као замена за мед. Цветове је најбоље употребити истог дана кад сте их убрали, али треба да пазите да нису прскани хемикалијама.

Употреба маслачка је сигурна и у већим количинама. Чак и труднице могу да користе његове листове. Деци може бити мука ако поједу превише цветова, али ту ће помоћи чај од нане. Ову биљку би требало да пустите да слободно расте у башти, а не да је уништавате јер привлачи корисне инсекте – чак 85 различитих врста.

Лековит је због обиља пелина, цинка, флавоноида, Б витамина, стерола, танина, калијума.  Листови су пуни витамина Ц и гвожђа. У терапији се користи у разним облицима – као чај, сок, сируп, а од листова може да се направи веома укусна и лековита салата.

Kомбинујте чај и салату

Чај од маслачка делује као диуретик јер поспешује избацивање вишка воде из организма. Дневно, и то шест недеља, треба да пијете по две шоље чаја. Његова делотворност биће већа уколико, док га пијете, бар једном недељно поједете и чинију салате од маслачка: свеже листове оперите, насецкајте и ставите у чинију. Прелијте их маслиновим уљем, благо посолите и зачините с неколико капи свеже исцеђеног лимуна.

Иначе, чај можете да припремате  тако што ћете помешати по кашичицу осушених листова, цветова и ситно сецканог корена. Све то ставите у посуду, прелијте шољом вреле воде, поклопите и оставите да одстоји 20 минута. Затим процедите и засладите кашичицом меда. Пијте од две до три шољице дневно.

Такође, чај можете припремити тако што ћете преко две кашичице маслачка сипати шољу хладне воде и кувати минут-два. Склоните с ватре и оставите да одстоји 15 минута, а затим процедите. Овај чај отклања широк спектар здравствених тегоба:

• помаже у случају стомачних проблема;

• користи се у терапији обољења жучи и јетре;

• ублажава свраб, лишаје и осип;

• делује против симптома алергија и чирева;

• поспешује рад бубрега и желуца;

• снижава ниво лошег холестерола;

• регулише неуредан менструални циклус;

• ублажава реуматске тегобе;

• чисти организам и поправља крвну слику.

Најбољи је свеж сок

Сок од маслачка употребљава се за ублажавање стомачних тегоба, а најбоље резултате даје свеже исцеђен сок. Може да се направи и комбинацијом листова и корена који се исцеде. Две кашичице тако добијеног сока сипајте у чашу млека, засладите медом и пијте ујутро на празан желудац три недеље.

Сируп јача организам

Сируп чисти крвне судове, регулише варење и јача организам. Припрема се веома једноставно. Две шољице цветова маслачка прокувајте у два литра воде, процедите, додајте килограм меда и сок од два лимуна. Смесу кувајте на тихој ватри уз непрестано мешање док не постане сирупаста. Сипајте у флашу, затворите је и узимајте два-три пута дневно по једну кашику.

Добро јутро број 558 – Октобар 2018.