Насловна ТЕМЕ ПЧЕЛАРСТВО Која је најбоља прихрана за пчеле?

Која је најбоља прихрана за пчеле?

2106

Пролећно време током фебруара измамило је пчеле из кошница. Сигурно је да им прија „први“ овогодишњи лет, али се због још увек оскудне паше и потрошених залиха хране доводи у питање да ли је овај период критичан за њих. Како не би страдале, пчелари могу да им помогну ако их правилно прихрањују, јер у овом периоду у саћу нема довољно меда за преживљавање. Ратко Павловић, докторант на Хемијском факултету у Београду из области биохемије исхране пчела је за Добро јутро причао о томе и нагласио да је важно знати како се код пчела различити гени активирају, те да епигенетика игра важну улогу у одређивању које пчеле у колонији ће усвојити улогу краљице, које ће бити радилице, које зимске, а које летње пчела, те и да прихрана мора да се поштује у зависности од њихових потреба. 

– Једина природна храна за пчеле је нектар. Ако нектара нема, пчелар би требало да дохрани пчеле, али је и често у дилему шта да користи. При прихрани се најчешће користе погаче за прихрањивање, као и инвертовани и сахарозни шећерни сирупи. Свака од ових прихрана има добре и лоше стране, па тако ако се прихрањују погачом траже више воде те постоји могућност да напусте кошницу у потрази за водом и да настрадају. Када се прихрањују инверторним сирупом који много мање личи на природни мед пчеле не додају пљувачку. Уколио се хране сахарозним сирупом, он може  последично да утиче на пчеле да луче више ензима и протеина где се додатно троше. Зато је препорука да се прихрањују раствором воде и шећера у одређеној размери. Такође, пчеле током зиме одлично зимују на сунцокретовом меду. Тако да свака друга прихрана драстично поскупљује прихрањивање, а оптерећење пчела за њену прераду је истоветно – наводи Павловић, уз опаску да је беспотребно давати и бели лук и паприку, као и додавати јод који је доказано токсичан и за људе и за пчеле, јер унистава добре мироокранизме. 

Павловић је појаснио и да пчеле не троше енергију на храну када се она прерађена налази у саћу, и када је директно из саћа конзумирају. Рецимо, када зимске пчеле током зиме једу мед из саћа, апсолутно не троше никакву енергију на то, јер је саће заправо нектар прерађен до најпростијих састојака који се без икаквог утрошка енергије директно из црева пребацују у пчелињу крв.

Пише: Љ.М.