Насловна ВЕСТИ Кокошке имају највећу носивост јаја

Кокошке имају највећу носивост јаја

470

Живина се као и остале птице размножава јајима. Само из оплођених се развијају млади, односно следећа генерација.

Полна зрелост наступа различито код различите врсте живине. Код мужјака у вези је са почетком расплодне експоатације, а код женки за носивост. Гуске полну зрелост достижу са девет до 10 месеци, ћурке од 7,5 до 8,5, патке од пет до шест, а кокошке од 4,5 до шест месеци.

Јаја се формирају у репродуктивном систему. Жуманце представља резерву храњивих материја и формира се током две седмице, док је за формирање осталих компоненти јајета потребно око 25 сати.

Поједине врсте се разликују по броју јаја која снесу. Најмању носивост имају гуске, а највећу кокошке. Оне у просеку снесу око 260 годишње, а из њих се може излећи око 190 пилића. Оплођеност се креће између 60 и 99 одсто и то зависи од врсте, односу броја мушких и женских јединки, годишњем добу, исхрани, условима смештаја.

Код кокошки иде један мужјак на 15 носиља, код тешких раса до 10, а код ћурки на 10 до 12 женки. Обично је код кокошки однос од шест до 10 женки на једног мужјака. Код патака иде један мужјак на пет до седам женки, а код гуски три до пет женки. Мужјак кокошке се може парити више пута у току дана.

Најбољи периоди за парење су пролеће и лето. Тада су идеални услови за инкубацију и излегање пилића, али и њихов раст и развој.

Данас се период инкубације обавља у савременим инкубаторима. У њима се одржавају оптимални услови за развој ембриона.

У њих се стављају јаја чисте љуске стара до четири дана. Што је старије, смањује се процент излегања младих.

Најважнији фактор у периоду инкубације је температура. За кокошија се креће од 37,5 до 37,8 степени Целзијуса од првог до 18. дана, а затим се температура мало смањи до 21. дана. Влажност ваздуха се повећава како инкубација тече и креће се од 60 одсто на почетку до 85 одсто током последњих дана.

Савремени инкубатори имају системе за хлађење, јер не сме доћи до прегрејавања. Такође, имају системе вентилације јер, треба напоменути, јаје дише, размењује гасова са околином.

Током инкубације јаја се ротирају. То је природна активност коју обављају женке живине док на њима леже. На тај начин се спречава слепљивање ембриона и љуске што може довести до аномалија и угинућа. Период инкубације за кокошке траје 21 дан, за патке и ћурке 27 до 28 дана, а за гуске од 30 до 31 дан.

Код природног начина инкубације користи се женка која се налази у фази квоцања. Она се смешта у гнездо где је нико неће узнемиравати и где су погодни микроклиматски услови. Женка са гнезди где смо ставили јаја, устаје један до два пута у току дана због исхране и пијења воде.

Под једну квочку можемо ставити 10 јаја, максимално 15. Под гуску 11 до 15 и под ћурку 13 до 19. Патке су проблематичне када је реч о природном лежењу, јер се често дешава да их напусте. Ћурке су најпоузданије и испод ње се може ставити до 25 кокошијих јаја.

Извор: Агроклуб

Фото: Pixabay