Насловна ТЕМЕ ЛЕКОВИТО И ЗАЧИНСКО БИЉЕ КОМОРАЧ – ЗА ВАШУ БАШТУ

КОМОРАЧ – ЗА ВАШУ БАШТУ

Корисна ароматична биљка

2168

Уколико планирате да у башти посејете нову биљку, а при том волите ароматичне врсте, предлажемо Вам да определите део површине за коморач.

Познат је и као дивља мирођија, јанеж копар, морач, слатки јанеж, слатки јануш, слатки копар, слатки морач, коромач. Коморач (Foeniculum vulgarre) припада породици Апиацеае (штитарке).

Постојбина коморача је Јужна Европа, а користили су га још стари Египћани, Кинези и Индијци.

Како изгледа коморач?

Коморач је двогодишња или вишегодишња зељаста биљка висока 1-2 метра. Корен је вретенаст и меснат. Стабљика је усправна, округла, гола, шупља, модрозелене боје. Листови су три до четири пута перасто дељени, а листићи последњег реда су бичастог облика.Цветови су ситни и сакупљени у прилично велике сложене штитове, чији пречник износи и до 15 цм. Круничини листићи су жуте боје. Цвета у току лета, а плодови дозревају у јесен.Разликујемо коморач лишћар, а друга врста је са задебљалим сочним лисним дршкама груписаним у главицу сличној црном луку, без овојних листова.

Спречава анемију

Гвожђе и хистидин, амино киселина нађена у коморачу, су обоје корисни у лечењу анемије.. Док је гвожђе главни сатојак хемоглобина, хистидин стимулише производњу хемоглобина и такође помаже стварање разних других компоненти крви.

Смањује срчане тегобе

Морач је сјајан извор влакана. Поред тога што благотворно утичу на пробаву она такође помажу да се одржи здрав ниво холестерола у крви. То значи да коморач стимулише елиминацију лошег ЛДЛ холестерола. Који је један од главних фактора ризика срчаних обољења као што је артериосклероза и срчани удар.

Како се гаји коморач?

Коморач се гаји као једногодишња биљка. Основна обрада се изводи у јесен на дубину до 30 цм. Пожељно је да се по површини предвиђеној за сетву пре основне обраде равномерно распореди по 30-40 т/ха добро згорелог стајњака и 500 кг/ха НПК 15:15:15.На исто место се може сејати након најмање 3-4 године.

Сеје се у рано пролеће када машине могу да уђу у парцеле. Семе је ситно. Ако се користи прецизна сејалица за ситно семе користи се 3-4 кг/ха, док је за ручну сетву потребно 6-10 кг/ха семена. У лејама се троши 1-2 гр по метру квадратном.Сеје се на међуредно растојање 60-70 цм, а у реду 20 цм. Дубина сетве је 1-2 цм.

Расад се расађује када је висине 10-15 цм. Биљке се расађују на исту дубину као што су биле у леји. Пре расађивања лишће се скраћује.

Мере неге

Мере неге се састоје у проређивању, окопавању ради заштите од корова и разбијања покорице, наводњавању и заштити од болести и штеточина.

Наводњавање доста утиче на висину приноса. У условима наводњавања коморач се може гајити и као други усев након скидања раног поврћа. Принос по хектару може бити од 40-60 т главица.Због дугог периода цветања коморач може бити и корисна медоносна биљка.

Вишеструка употреба коморача

За људску исхрану користи се корен, али и цела биљка у лето, а семе кад дозре.Изузетно је ароматична биљка те се као зачин користи у малим количинама.Лишће се употребљава у салатама, варивима (као што се употребљава першун и целер), а обарена главица коморача може се служити зачињена сирћетом и уљем.Семе се користи као додатак хлебу, за ароматичне чајеве, а из њега се издваја и етерично уље.Користи се и за припрему чајева.Због своје употребе у људској исхрани и фармацији треба га такође што више гајити у органској производњи.  

Коморач у вашој кухињи

Коморач је ослонац медитеранске и италијанске кухиње у свету меса и кромпирића. Ево неких једноставних идеја:

-Исецкајте белу коморачеву луковицу на штапиће или коцкице као додатак укусној салати од поврћа;

– Скувајте на пари или испеците на грилу и додајте супи;

-Комбинујте листове коморача на пример са пиринчем или пастом преливеном маслиновим уљем или пак са печеном рибом.

-Пуну шаку исецканог коморача динстајте на путеру са танко сеченим кришкама слатког лука, сецканим парадајзом и помешајте са пастом. Уз то додајте комад лососа и имаћете  прави оброк.

Уколико већ журите да испробате ову сјајну биљку , семе можете купити у свим продавницама здраве хране и биошпајзима. Биљку можете засадити и у својој башти или купити на боље снабдевеним пијацама.

Лечи лоше варење

На индијском потконтиненту је уобичајено жвакање коморачевог семена после оброка. Индијци ово раде да би олакшали варење и елиминисали лош задах из уста. Неке од компоненти есенцијалних уља морача стимулишу секрецију дигестивних сокова. Истовремено редукују упале органа за варење и олакшавају апсорпцију хранљивих састојака из хране. Даље елиминише затвор захваљујући обиљу влакана и тако штити тело од великог броја пробавних сметњи. Коморач такође има базна својства тако да се масовно користи у препаратима против горушице. У кулинарству је главних састојак многих предјела.

Уклања надимање

Коморач је веома популаран против надимања. Његов екстракт могу користити и деца и одрасли  да би смањили надутост и ослободили се вишка гасова. Семе коморача поготову самлевено можете користити као лаксатив. Активне материје коморача су уобичајени састојак за ублажавање болова у стомаку, дијареје и других интестиналних проблема. Кад вас снађе стомачни вирус опет посегните за коморачом.

Превенција канцера

Није познато како свеже поврће делује у превенцији канцера. Међутим, истраживања су показала да семе коморача има импресиван учинак у. Оно не само да успорава раст тумора захваљујући концентрацији флавоноида, алкалоида и фенола већ изгледа да на неки начин штити од штетних утицаја радијације током зрачења тумора. Екстракт семена коморача делује превентивно код разних обилка рака дојке и рака јетре.

Регулише крвни притисак

Коморач је веома богат калијумом који је веома важан нутритијент људског организма и неопходан је за правилно одвијање бројних животних процеса. Калијум је вазодилататор, што значи  да он опушта  напетост крвних судова и на тај начин снижава крвни притисак.  Висок крвни притисак проузрокује велики број различитих здравствених проблема укључујући инфаркт и артеросклерозу. Код дијабетичара, висок крвни притисак умногоме отежава регулисање нивоа инсулина и глукозе. Шоља коморачеве луковице дневно ће вас опскрбити неопходном количином калијума и и свим благодетима које долазе од њега.

Побољшава функцију мозга

Калијум који се у великим количинама налази у луковици и семену коморача је електролит што значи да он повећава електро проводљивост нашег тела. Пре свега овде мислимо на нервне везе унутар мозга који је заправо права разводна табла електричних кола. Калијум унапређује функционисање мозга и наше когнитивне способности. Уз то, будући да је вазодилататор, веће количине кисеоника доспевају до мозга што је неопходан услов за његово правилно функционисање.

Лечи дијареју

Флавоноиди анетол и цинеол који су у саставу коморача имају дезинфекциона и антибактеријска својства. Аминокиселина хистидин из коморача потпомаже варење и правилно функционисање пробавног система. Због ових својстава је од давнина цењен у лечењу дијареје.

Јача имунитет

Једна шоља коморачаеве луковице садржи скоро 20% дневних потреба Ц витамина. Ово га чини богатим извором овог витамина који генерално јача имунитет, производи и обнавља кожно ткиво, помаже прооизводњу колагена и штити зидове крвних судова као антиоксиданс који нас штити ос штетности слободних радикала.

Ублажава менструалне тегобе

Коморач олакшава и регулише менстрацију на тај начин што  стимулише производњу естрогена у  организму. Зато се ова поврћка користи у бројним производима који ублажавају тегобе у ПМС-у. Такође се традиционално користи за ублажавање симптома и релаксацију жена у менопаузи као што су рецимо валунзи и ноћна знојења. Захваљујући његовом главном састојку, антеолу, чај од коморача се пије као заштитник женског репродуктивног система.

Од коморача расту груди

Да, добро сте чуле. Постоје биљке од којих ваше груди бујају.Ако вам све до сад набројано није било довољан разлог да у своју исхрану уврстите коморач, ово свакако хоће. Флавоноиди присутни у семену морача повећавају количину естрогена који су заслужни за раст груди. Семе коморача повећава груди тако што поспешује стварање нових градивних ћелија ткива дојки.

Морач негује очи

Употреба коморача у исхрани чува очи од упала и смањује поремећаје који настају као последица превременог старења и макуларне дегенерације. Ово захваљујући обиљу антиоксиданата (витамин Ц и аминокиселине као што је Аргинин која веома благотворно делује на подмлађивање ткива и успоравање старења). Такође је организам ослобађа токсина. Есенцијално уље коморача богато је кобалтом и магнезијумом. Најзад, сок листова и биљке коморача се може употребити  као облога за очи која ублажава иритацију и умор очију.

Ако сте се после лоше ноћи пробудили отечених очију, са подочњацима, намочите туфер у чају, држите као облогу 10 минута на очима. Ово ће вам не само смањити оток већ вам може бити од помоћи ако имате инфекцију ока или коњуктивитис.

Респираторне сметње

Коморач је користан ако имате проблема са дисајним органима. Гушење, бронхитис, кашаљ…цинеол и антеол у овој фантастичној билци чисте слуз из бронхија и олакшавају проток ваздуха. Семе и прах коморача разређују слуз и убрзавају његово избацивање из грла и носних канала. Све у свему одличан је помагач код прехладе и грипа као и озбиљнијих респираторних сметњи.

Друге користи

Коморач је диуретик, помаже детоксикацију,  Ова биљка поспешује производњу млека код дојиља а пошто мајчино млеко у случају конзумације морача садржи активне материје ове биљке он спречава нагомилавање гасова и подригивање код беба. Сматра се да јача косу, спречава њено опадање, опушта тело и изоштрава меморију а има и сјајн расхлађујући ефекат лети.

Добро јутро број 574 – Фебруар 2020.