Kopriva (Urtica dioica i Urticae urens) – skuplja se na terenima koji su bogati azotom. Berba se izvodi kada biljke dostignu visinu do jednog metra i kad su u fazi cvetanja. Preparati na osnovi ekstrakta od kopriva bogati su azotom (fitostimulanti) – pospešuju rast gajenih biljaka, i gvožđem – u medicini kopriva se koristi za povećanje nivoa gvožđa u krvi kod čoveka. Takođe, ima dosta oligoelemenata, a deluje i aficidno na lisne vaši i kao akaricid na crvenog pauka. Ima i izvesno repelentno delovanje na mnoge druge insekte.
Gust rastvor od koprive koristi se kao fungicid, repelent i prihrana. Neugodnog je mirisa i odbija lisne vaši, grinje (pregalj), smeđu trulež. Za njegovu pripremu beru se samo nadzemni delovi koprive – jedan kilogram biljke potopi se u 10 litara vode i ostavi da odstoji 10 do 15 dana u hladovini (najbolje na oko 18 Celzijusovih stepeni). Promeša se svaki dan. Rastvor će se zgušnjavati i promeniti boju u smeđu. Spreman je za upotrebu kada se više ne stvaraju mehurići vazduha usled vrenja. Zatim ga je neophodno procediti i odstraniti delove biljke koji će se kompostirati.
Koprive prihranjuju biljke i štite ih od bolesti. Najbolje ih je koristiti u vegetacionom periodu, svake tri nedelje. Prilikom upotrebe, rastvor se razredi vodom u odnosu 1:7, sipa se u flašu za prskanje i njime se tretiraju biljke i područje oko njih. Pre korišćenja, neophodno ga je ostaviti na tamnom mestu u zatvorenoj posudi do 12 meseci. Za rastvor protiv lisnih vaši i celerove muve potrebno je 224 grama mlade koprive natopiti vodom u kanti na nedelju dana, zatim je procediti i koncentrovan rastvor je spreman za upotrebu. Može da se koristi na povrću, voću i ružama. Odbija neke vrste insekata, a istovremeno jača biljku kroz folijarnu prihranu.
Kopriva pozitivno deluje na rast i razmnožavanje velikog broja useva – 1:100 u odnosu na glavnu kulturu, deluje stimulativno na zasad. Takođe, njenom sadnjom neki insekti (šargarepina mušica, lisne vaši) radije će se hraniti koprivom nego šargarepom i na taj način će zaštititi usev. Vezica sveže nabrane koprive može da se obesi u kuhinjskim ormarićima radi odbijanja mušica i moljaca. Da bi mogla da se koristi kao rastvor za prskanje, kopriva se isecka, prelije hladnom vodom i ostavi da odstoji dva dana. Posle toga, biljke se prskaju rastvorom dobijene tečnosti od 5 odsto. Macerat se koristi razbacivanjem po usevu u slučaju suzbijanja lisnih vašiju. Deluje i na neke biljne bolesti. Ako se kopriva macerira i drži 4 dana i doda joj se macerat od rastavića (Equisetum arvence) u odnosu 1:1,5 a zatim 20l vode, može da se nanosi na lišće useva za suzbijanje lisnih vašiju i crvenog pauka. Ako se 1kg šećera doda u ovih 20 litara i 1 odsto macerata od ekstrakta Marsiglia migliore, deluje kurativno na neke bolesti useva.
R.D.J.