Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Корак по корак до лепог травњака

Корак по корак до лепог травњака

584

Пише: Јасна Бајшански

Трава нас повезује са земљом, буди нам чула и чини да отуђено људско биће опет постане део природе, заборављајући бар начас ужарени асфалт, гужву и буку. Отуда и жеља човека да има своје парче земље, на њој травњак по којем ће ходати он, његова деца и унуци. А да у све треба уложити знања, рада и љубави, сви знамо. Тако је и с травњаком, меким као тепих.

О томе како у свом дворишту имати травњак, као насликан или барем као с филма, разговарали смо са Ненадом Волођом из „Агроцентра Волођа“ из Панчева. Упозорио нас је на значај мајског одржавања травњака. Први посао је уклањање суве траве, лишћа и свих биљних остатака, накупљених током јесени и зиме. То се ради грабуљањем. Осим што се травњак очисти биљкама, истовремено му се омогућава да дише.

Наводњавање најбитније од свега

Наш саговорник каже да, као и свако живо биће, и трава тражи негу и одржавање. Након чишћења травњака, потребно је ђубрење, и то ђубривима с продуженим дејством, како би оно дужи временски период хранило биљке. Трава тада има довољно хранива за најмање три месеца. Да би травњак био леп и квалитетан, најбоље је сваке године урадити анализу земљишта, јер се једино тако може знати шта је трави потребно. Не треба бацати ђубриво, већ треба прихрањивати траву.

Уколико су се на травњаку појавили празни „печати“, на тим местима је потребно досејавање. То је најбоље учинити квалитетним семеном, као што је нпр. Баренбург. Најбитније од свега је наводњавање. Оно доприноси активирању ђубрива.

Оно што спада у негу, а што је неизоставно, јесте и кошење. Косити треба када је трава сува, јер се мокра трава оштећује. Коси се на сваких 7 до 10 дана. На тај начин спречава се раст широколисних корова који уништавају травњаке. Није битно колико је трава висока, она се мора редовно косити у правилним временским интервалима, како корови не би произвели семе које се може проширити на читаву травнату површину. Важно је и правилно подесити травокосачицу.

Летња и јесења мера кошења

– Код летњег кошења трава треба да буде виша, од 5 до 7цм, јер се на тај начин спречава да сунчеви зраци допру до корена и униште га. У јесен висина траве треба да буде 3цм, како би се травњак лакше ограбуљао и с њега уклонило лишће и други суви остаци биљака. Код кућних травњака широколисни корови могу се сузбити и хемијским средствима која делују баш на њих. Све ове мере треба предузети благовремено јер, ако се ширење корова отргне контроли, травњак је изгубљен – поручује Ненад Волођа, стручњак за траве.

Према његовим речима, посебно треба водити рачуна о травњацима на сеновитим местима.

Пре свега, приликом сетве треба изабрати траве које су баш за оваква места. Њима никако не треба давати велику количину воде, јер се влага на таквим местима дуже задржава. Сем тога, потребно је користити специјализована ђубрива која не дозвољавају стварање маховине.

Када се травњак правилно одржава, он може трајати дуги низ година. У супротном, њиме овладају корови, чиме му се смањује животни век. Добро одржавање подразумева и проветравање травњака, и оно се ради машинама. Ова мера примењује се ради проређивања траве која се убокорила

Најчешћа грешка

Најчешћа грешка коју људи праве јесте да користе исто семе и за сеновита и за осунчана места. Тако се не добија леп травњак. Најбоље је да се консултују са стручњаком, јер не треба заборавити да постоји трава која је више подложна гажењу, великој количини воде или одређеном терену, односно, типу земљишта. Ваља знати да ли је реч о пропусном земљишту или је такво да се вода задржава на травњаку. Од свега тога зависи и колико дуго се наводњава, јер без воде нема ничега. Постоје изузетно квалитетне траве и ђубрива који, са добрим наводњавањем могу да направе изузетно лепе травнате терене различитих величина – каже Ненад Волођа.