Насловна РАЗНО КРКОБАБИЋ: За „дан после“ Нови програм помоћи задругама

КРКОБАБИЋ: За „дан после“ Нови програм помоћи задругама

320

Из Кабинета за регионални развој и Академијског одбора за село САНУ на челу са академиком Драганом Шкорићем, најављен је Нови програм помоћи задругама за „дан после“ пандемије коронавируса.

Само добро организовани и удружени домаћини – пољопривредници, могу да одоле изаовима, па и онима које доноси пандемија коронавируса и то у оквиру задружжних система Србије и Војводине, каже министар задужен за регионални развој и копредседник Националног тима за препород села Србије, Милан Кркобабић.

Према његовим речима у сарадњи са Академијским одбором за село САНУ сачињен је Нови програм за помоћ задругама за „дан после“.

-Задругаре ћемо помоћи са око 600.000.000 динара. Мора бити јасно да није реч о кредиту већ о директној помоћи. Говоримо о бесповратним средствима која ће одмах након престанка пандемије да подстакну активност задругара. То чинимо јер се показало да је село успешно тамо где успешно ради задруга. У тим срединама бележе се самоиницијатива и међугенерацијска солидарност. Управо те две сјајне особине задругара које произилазе из основних задружних принципа самопомоћи и неутралности, а што подразумева помоћ свима, без разлике на пол, националну припадност и вероисповест, снажно препоручују задруге за ову бесповратну помоћ. Трудићемо се да подстицајна средства добије што више старих и новооснованих задруга, поручује Кркобабић и најављује да ће појединости Новог програма помоћи задругама бити објављене чим се за то створе услови.

Кркобабић каже и да ће задруге и задругари имати оптималан рок да се припреме, а затим и конкуришу. Он је и подсетио да је у Србији тренутно активно 1.700 земљорадничких задруга, а чак 700 је основано у протекле три године, односно у периоду од када се реализује пројекат доделе подстицајних средстава „500 задруга у 500 села“.

Кабинет за регионални развој до сада им је доделио 1,7 милијарди динара подстицајних средстава за куповину опреме, механизације, за унапређење технолошких поступака, заснивање основног стада оваца, коза, крава и подизање вишегодишњих засада. Средства је добило 152 земљорадничке задруге широм Србије.

Сем овог новца, за препород села биће искоришћемо и 300.000.000 динара. То значи да је укупна сума која ће бити уложена у задруге и села Србије, не рачунајући средства која ће у пољопривреду и сеоске средине преко најновијих мера уложити Владе Републике Србије – 900.000.000 динара.

Јасна Бајшански