Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Лек за кашаљ из природе

Лек за кашаљ из природе

1234

Србија је пребогата лековитим биљем. Потребно је само изаћи на ливаду, заћи у шуму, брати самоникле плодове и та природна апотека ће учинити да се осећате боље, јаче и здравије. Иако се бави званичном медицином, прим. др сци. мед. Татјана Радосављевић, ТАРА МД, верује и у моћ биља, одређених намирница, нарочито код оних који имају проблема с кашљем и слузи која се скупља у дисајним органима. Оно што сви пољопривредници имају у својим баштама и што можете без проблема наћи у својој околини, може вам олакшати живот и смањити одласке код лекара зарад појединих здравствених тегоба.

– Производња слузи код здраве особе је један од одбрамбених механизама од страних честица из ваздуха – каже за „Добро јутро“ др Радосављевић. – Те честице (прашина, бактерије, полени) лепе се за слуз, нарочито у току летњих радова у пољу и онда се рефлексом кашља избацују из организма. То код здравих организама није проблем.

До невоља долази код оних који имају неку од опструктивних болести, што је сада веома распрострањено, без обзира на то колико је средина здрава.

– Код болесника који имају хроничну опструктивну болест плућа постоји прекомерно лучење слузи у дисајним путевима – тзв. хиперсекреција – указује наша саговорница. – Ова слуз може бити јако густа. То се дешава код неких респираторних инфекција, као и код астме или сливања секрета низ гушу из оболелих синуса.

Наглашава да код хроничних опструктивних болести плућа, претерано лучење слузи утиче на смањивање дисајних капацитета, доводи до појачаног кашља, и ремети квалитет живота:

– Текве oсобе имају и већи ризик од смрти. То се испољава и у фаталним нападима астме, али и код тежих плућних инфекција. Код особа с овим поремећајем, кашаљ временом постаје неефикасан, због уништавања ситних трепљи на површини ћелија које облажу бронхијално стабло, због замора мишића грудног коша и зачепљења великог дела плућне површине чеповима слузи.

Помоћ људима који имају ове проблеме, осим од званичне медицине, стиже и из природе и исхране.

– Мало је познато да и неке врсте хране могу да доведу до појачаног лучења слузи. С друге стране, постоје намирнице које смањују ово лучење – наводи докторка, а на питање шта јести, онима који воле месо, одговор се неће свидети:

– Намирнице које доводе до појачаног лучења слузи, или до њеног згушњавања: црвено месо, млеко, сир, јогурт, сладолед, маслац, јаја, хлеб, тестенина, житарице, банане, купус, кромпир, кукуруз и производи од кукуруза, производи од соје, кафа, чај и алкохолни напици – наводи докторка, додајући да су међу намирницама које смањују лучење слузи: туна, сардина, бундева, семе бундеве, гљива поточарка, целер, кисели краставци, лук, бели лук, мед, лимун, алева паприка, камилица, маслиново уље, супа, чај – дакле све оно што имате у окружењу или га можете зарад свог здравља набавити.

Осим лечења храном, за умиривање упалних процеса у бронхијалном стаблу, олакшавање искашљавања или истовременог смањења кашља, како наводи докторка Тања Радосављевић, добро је пити чајеве од следећих лековитих биљака:

Корен сладића, лист дивизме, прах пупољака каранфилића, лист оригана, лист мајчине душице, природно лимуново етарско уље, цвет хибискуса, лимунова кора, кора цимета, плод зове, корен ђумбира, корен омана.

Чај од дивизме

Дивизма је једна од врло лековитих биљака. Уз помоћ сапонина које садржи у великим количинама, дивизма обложи респираторни тракт и грло и на тај начин олакшава кашaљ. Чај од дивизме је врло лако припремити. Једну кафену кашичицу цвета ове биљке прелијете са 200 мл кључале воде, оставите да стоји од 5 до 10 минута, процедите и пијете неколико пута дневно по једну шољу.

Пише: Зорица Драгојевић