Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД ЛЕТО У ВИНОГРАДУ: Управљање крошњом увод у родну јесен

ЛЕТО У ВИНОГРАДУ: Управљање крошњом увод у родну јесен

186

Развој винове лозе и добар род винограда највише зависе од радова током лета. То је време када грожђе почиње да расте и сазрева. Виноградаре чека много посла: од управљања крошњама, проређивања гроздова, контроле штеточина и влаге. Стога је јул месец у години који је најпрометнији у винограду.

Пише: Биљана Ненковић

Управљање крошњом један је од најважнијиха задатака током летњег периода. Ова мера укључује обликовање лишћа и винове лозе да би излагање сунчевој светлости, као и проток ваздуха били равномерни. Такође, помаже у спречавању болести, али и да грожђе равномерно сазрева. Када се спомиње крошња, мисли се на лишће винове лозе, изданке и ластаре. Они играју кључну улогу у фотосинтези и сазревању плодова.

Зона грожђа мора бити чиста и слободна

– Уклањањем листова виноградар управља величином и обликом крошње. У овом периоду године важна је зелена резидба, која се обавља од краја маја до краја јула. Подсећања и поређења ради, зимском резидбом регулишемо принос грожђа у текућој години, а летња је корекција зимске резидбе на зрело. У овој резидби важно је решити се непотребних ластара који троше хранљиве материје и воду. Следећа мера је скраћивање родних ластара на 20 до 30 центиметара од висине горње жице. Треба водити рачуна о томе да то скраћивање радимо у правом тренутку. Ако то обавимо прерано, доћи ће до интензивног пораста заперака. Ако обавимо превише касно, неће бити заперака. То може да штети, јер младо лишће заперака има добру фотосинтетску активност – објашњава Данко Петровић, саветодавац за виноградарство из Тополе.

Следећа мера је закидање заперака у зони грожђа. Простор у тој зони мора да буде слободан, како би проветреност била добра, чиме се лоза и грожђе штите од обољења.

– Правило је да се заперци закидају кад дођу у фазу 5 до 7 листова и закидају се на 2 до 4 листа. Затим следи дефолијација или уклањање лишћа. Као и код заперака, зона грожђа мора бити чиста и слободна, због проветрености и осунчаности. Уколико је јужна или западна страна, које су под директним утицајем сунца, треба водити рачуна о томе да се гроздови не оголе превише, како их сунце не би спржило – додаје Петровић.

Проређивање гроздова

Виноградаре у овом периоду очекује и проређивање грожђа. Треба прво одстранити све гроздове који су заостали у порасту или су механички оштећени. Ова мера осигурава да се преостали гроздови развијају равномерно и у потпуности.

– Редукција приноса је изузетно важна, јер тиме обезбеђујемо здравим гроздовима оптималну величину зрна и квалитет. Помаже да род који остављамо у винограду има бољи укус и арому. Такође, смањује се и ризик од појаве штеточина и болести – напомиње Данко Петровић.

Виноград се у овом месецу налази у фенофази интезивног пораста и развоја бобица и грозда. Могуће обилне падавине стварају и непогоде попут града, могу да створе услове за јаче нападе болести. У том случају, на листовима је могућа појава пламењаче, а на гроздовима пепелнице.

– Виноградари морају брзо да реагују у случају појаве болести. Треба водити рачуна, ако је кишно лето, да ли долази до пуцања бобица због велике количине падавина. Тада пуцају опне бобица, и на тим пукотинама је могућа појава трулежи. Ако су високе температуре, онда у јулу и августу земљиште у винограду треба да је растресито. Заштита од болести ради се после зелене резидбе – наводи Петровић.

Закидање заперака

Заперци су потребни и корисни за винову лозу, али виноградар само правилним уклањањем и контролом раста може стећи корист. Заперак је у суштини резервни потенцијал новога раста из пазуха листа. Уклањање заперака треба обавити правилно, јер се ипак ради о задирању у живо ткиво.

Закидање заперака треба урадити оштрим, дезинфикованим сечивом. Прекасним уклањањем заперака, посебно када се повуче сам на доле, може доћи до повлачења флоемског ткива биљке и оштећења младога пупа.

Прашење винограда

Летњи пљускови стварају покорицу на површини земље. Зато је у току лета потребно неколико прашења, односно, плитке обраде до дубине од десетак сантиметара. У фази зелених бобица потребно је наводњавање, тамо где је то могуће. Последњи рок могућег наводњавања је шарак, јер у фази зрења велика влажност земљишта може да омете сазревање и повећа садржај киселина у бобици.

Наводњавање

Наводњавање је још један задатак током лета, посебно зато што смо сведоци да су последњих година велике суше. Виноградари треба да прате нивое влаге у земљишту и да по потреби прилагођавају распоред наводњавања, како би лоза добила потребну количину воде.