Насловна ТЕМЕ ЛЕКОВИТО И ЗАЧИНСКО БИЉЕ Љубичица је лековита

Љубичица је лековита

255

Миришљави цветови пољских љубичица први су весници пролећа. Расту у шумарцима, на ливадама, поред река. Осим неспорне лепоте и радости због најаве доласка окрепљујућег пролећа, оне су и лековите. За лек се скупљају цветови, листови и корен, који се суше на промајном месту.

Љубичица се користи за лечење астме, туберкулозе, главобоље, добра је против надимања или запаљења грла. Има умирујуће дејство, па је љубичасти весник добар за смирење, против несанице или нервозног лупања срца. Стари Римљани су имали обичај да носе венце од љубичица на глави да би спречили вртоглавице и мигрене.

Беру се први цветови и ваде јесењи коренови.

Хранислав Нектаријевић, специјалиста медицинске биохемије и дугогодишњи познати травар из Крагујевца каже да се цветови и листови скупљају од првог цветања, док се корен вади на јесен, у новембру.

Цветови садрже цијанин, шећер, слуз и етерично уље. Садржи и сапонин, који је одличан за плућа, јер разређује слуз. Може да помогне у лечењу бронхитиса и мигрене, јер има умирјуће дејство. Треба пазити, јер има и виолин, који надражује желудац. Корен љубичице добар је за лечење вена, подстиче циркулацију и ублажава реуму. Ко има проблема са надутошћу може да користи чај, у коме се сушени цветови кувају пет минута. Од ове биљке могу да се праве разне тинктуре, сирупи и креме. Треба је брати у незагађеној природи – каже Нектаријевић.

Љубичица углавном и расте у незагађеним подручјима. Брзо и лако се размножава простом деобом или сама, из семена. Природа јој је дала још једну особину да када цветови измрзну, на биљци се појављују пупољци, који никада неће процветати. Управо они су скривена златна резерва семенки. Често су и испод земље, како би следећег пролећа биљка поново бујала. Љубичица је трајница, са листовима срцастог облика и малим цветовима чија боја варира од тамно-љубичасте, до розе или беле. Ко жели да је засади у дворишту, мора да јој обезбеди полусенку и влажно земљиште.

Од цветова љубичица може да се прави и ароматични и освежавајући сок. После шетње по природи и брања ситних цветова, увече се може направити свеж и здрав сок, који је уједно потпуно бесплатан и врло једноставан. Око 100 грама цветова треба прелити са 200 милилитара прокуване воде и оставити преко ноћи. Ујутру цветове изгњечити, процедити сок и додати мед. Сок је готов.

Пише: Биљана Ненковић

Foto: shutterstock