Насловна РАЗНО Ловишта на Златару прешлa у руке приватника

Ловишта на Златару прешлa у руке приватника

494

Јавно предузеће „Србијашуме“  одустало је од газдовања над ловиштем на Златару и 13 других ловишта у Србији, јер им, како тврде, нису исплатива.Уместо њих тај посао ће у наредних десет година радити приватници.

Осим што је променило газду, ловиште изнад Водене пољане у срцу  Златара добило је и нови назив, па се уместо „Златар-Дубочица-Јадовник“ сада зове Ловиште „Златар“. Простире се на 23.475 хектара и њим ће убудуће газдовати „Балкан Еко Тим“ из Пријепоља. Ово предузеће последњих година газдује и Рибарским подручјем „Западна Морава“ за 11 градова и општина.

На недваном конкурсу  Управе за шуме Министарства пољопривреде, низ приватних фирми добило је на газдовање укупно 14 ловишта у централној Србији, међу којима су и ловишта Шарган, Торник,Голија, Кучај, Брезовица, Мироч, Дели Јован, Озрен… „Србијашумама“ је остало 19 ловишта, док ће једним газдовати Јавно предузеће „Шуме-Гоч“ из Врњачке Бање. На подручју Шумског газдинства Пријепоље надлежном и за Нову Варош, шумари ће управљати и даље Ловиштем „Љесковац“ у реону Црног врха код Прибоја, као и Ловиштем „Ожељ“ изнад Бабина код Пријепоља.

Приватне фирме које су добиле ловишта неће плаћати закуп, али имају обавезу да одржавају и обезбеђују ловиште, као и да улажу у инфраструктуру и дивљач. Према закону, они ће у Буџетски фонд за развој ловства морати да уплаћују годишњу  накнаду од 10 одсто од планиране количине уловљене дивљачи. Ова средства ће касније бити расподељена на конкурсу за развој ловства.

-Конкурсни услови су подразумевали нова озбиљна финансијска улагања у ловишта, што је нама као предузећу у последње време представљало проблем, јер и поред улагања у бројна ловишта, она нису доносила очекивану добит. Чињеница је да смо због великих трошкова и улагања у ова ловишта имали минус од преко 100 милиона динара у 2020. години. С обзиром на тренутну глобалну економску ситуацију која је условљена пандемијом, закључили смо да шумарство више не може да трпи толике трошкове ловства у оваквим околностима- саопштиле су недавно „Србијашуме“.

Са 156 других ловишта у Србији и даље ће газдовати локална ловачка удружења.

Жељко Дулановић