Насловна РАЗНО Мали помаци у преговорима око жита

Мали помаци у преговорима око жита

414

Министарка пољопривреде, шумарства и водопривреде Јелена Танасковић састала се данас с представницима Удружења пољопривредника Србије у вези са пријемом и откупом пшенице и јечма рода 2023. Састанку који је организован у Влади Србије присуствовали су и представници Министарства унутрашње и спољне трговине, Привредне коморе Србије, Жита Србије, Житоуније Нови Сад и Удружења пекара Србије.

Разговор је један у низу многобројних састанака, који су у претходном периоду организовали са представницима различитих пољопривредних грана, како би се за једним столом окупио цео ланац учесника и размотриле све актуелне теме.

Проблем који је по пољопривредницима један од већих је то што чланови Жита Србије располажу са око 90% тржишних вишкова житарица и притом су увозници и дистрибутери, преко организатора производње, репроматеријала за пољопривредна газдинства. То значи да се сељаци налазе између чекића и наковња, и да се задужују код истих оних којима продају своју робу. Како би покушала да реши ову незавидну ситуацију у којој се пољопривредници налазе, министарка ће у њихово име заказати састанак У.О. Жита Србије на којем ће инсистирари на померању валутних рокова за наплату дуговања. То значи да ће дуговања која пристижу до 15. јула када је цена пшенице најнижа оптерећена жетвом, бити померена на јесен, како би пољопривредници могли да оставе пшеницу на лагеру и дочекају бољу цену. Овакво решење би највише одрогавало малим произвођачима.

– По званичним подацима увоза пшенице нема, а извоза има, нема ни проблема за прихват новог рода. Држава не може гарантовати цену за откуп житарица већ то одређује тржиште – каже Предраг Вељковић, један од учесника данашњег састанка. На питање пољопривредника шта ће радити мали произвођачи који немају уговоре са организаторима производње а дужни су за репроматеријал који су узели од привредних субјеката који не послују у оквиру Жита Србије, одговор је да су они препуштени тржишту и тренутној цени.

– Закон о одводњавању би требало да се нађе на Влади РС и чим буде усвојен водна предузећа ће радити у складу са њим. Ко је платио за ову годину пун износ, добиће поврат 50% новца – рекао је Предраг Вељковић. Још једна добра вест је да ће сетом закона који буде донесен у склопу буџета 2024. у новембру бити регулисан и део измене Закона о акцизама, те ће пољопривредници бити ослобођени акциза за зелени дизел за пољопривреду.

– За пријаву субвенција по хектара од осамнаест хиљада динара пријавило се 290 213 газдинстава, али 27000 није исплаћено због непотпуне документације. Новац ће им бити исплаћен кад допуне документацију. Било је прича и о млекарама, где ће министарка проверити шта се дешава са „Златиборцем“, а  оне које имају нижу цену од 43,2 динара мораће да је врате на ту цену – објашњава Вељковић, наглашавајући да ће регрес за краве у износу од 40 хиљада динара бити исплаћен кад истекне јавни позив 12. јуна, а да ће регрес за јунице остати 200 000. О многим питањима ће се још разговарати, за сада су обе стране колико-толико задовољне.

Текст: Зорица Драгојевић