Насловна РАЗНО Министарка контролише, млекаре и даље по своме

Министарка контролише, млекаре и даље по своме

594

Произвођачи млека из Шумадије и Поморавља били су на састанку са осталим пољопривредницима и министарком Јеленом Танасковић у Министарству пољопривреде у Београду, 19. 7. 2023. године. Ни они, као ни остали пољопривредници нису баш задовољни овим састанком, али су добили чврста обећања да ће се њихова ситуација у наредном периоду постепено решавати.

– Што се тиче премија за други квартал, с исплатом се креће од 3. августа. и завршава се 3. септембра. Премија за произвођаче до 3.000 литара, која касни за први квартал, биће исплаћена до 28. јула. Увоз млека и сирева смањен је доста. Остаје да се види до када ће се прелевмани продужити, док је увоз биљних сирева смањен појачаном контролом на граничним прелазима и инспекцијским надзором – каже за Добро јутро Слободан Видојевић председник Удружења произвођача млека Шумадије и Поморавља. Оно што ствара велике проблеме јесте нестабилна цена коју млекари исплаћују.

– Млекаре су велики проблем који се тешко решава, а министарка на сваких седам дана од млекара тражи да јој доставе списак минималних и максималних цена млека коју плаћају произвођачима. По извештајима које је министарка добила од млекара, цена се креће од минималних 42,9 до максималних 78 динара. Она апелује на произвођаче да, уколико им млекаре исплаћују мању цену, јаве на мејл или инстаграм, како би могла да ради на решавању проблема – рекао је Видојевић, нагласивши да је добио информацију из прве руке о махинацијама млекара.

– Нека мале млекаре немају довољно сировог млека за производњу, па да не би подизале цену млека на терену и улазиле другим млекарама са већом ценом и преузимале произвођаче, потражују сирово млеко од већих млекара да им достављају по много већој цени него што је на терену – следеће што је било неизбежна тема разговора су субвенције чија је исплата кренула баш јуче кад је састанак у министарству требало да почне.

– Субвенција по грлу кренуле су са исплатом 19. 7.  а крајњи рок исплате је 30.9. 2023. године, док је крајњи рок за субвенције по хектару, такође, 30.9. 2023. Заостале субвеније из 2022. године потребно је понаособ пријавити министарки – оно о чему се мање прича, а на овом састанку је било речи и о томе је афричка куга и мере које су предузете да се спречи.

– Велики проблем је и афричка куга која се појавила на територији Србије и, ево, сад је у централној Србији и у Мрчајевцима на више различитих локација. Министарка је рекла да је ангажовала појачане контроле и инспекције и број ветеринара на теренима. У све то је убацила полицију и војску јер се прасад и свиње превозе преко атарских путева, шверцују се ноћу, наставља се неометан промет прасади и свиња ноћу што може довести до проширења заразе на територији земље. Појачаће контролу кланица, мањих месара, печењара да би се видело где завршава отпад закланх животиња јер су и то преносиоци заразе – изјавио је председник Слободан Видојевић из Мрчајеваца и додао да млекари и нису баш задовољни ситуацијом иако су добили много обећања.

– Млекари нису баш задовољни јер су се надали да ће субвенције већ бити исплаћене а оне су тек кренуле, док понеке млекаре дугују исплату за откупљено млеко и по два месеца – рекао је Слободан Видојевић председник Удружења произвођача млека Шумадије и Поморавља.

Текст: Зорица Драгојевић