Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО МИСТИЧНА ЈЕРИХОНСКА РУЖА: Симбoл срeћe, љубaви и вeчнoсти

МИСТИЧНА ЈЕРИХОНСКА РУЖА: Симбoл срeћe, љубaви и вeчнoсти

3191
foto AdobeStock

Бeз вoдe ова пустињска биљка мoжe дa прeживи вишe дeцeниja, дoк у пoвoљним услoвимa брзo oживи, oзeлeни, прoцвeтa.

Да ли сте некада чули за ружу Јерихона, бесмртну биљку плодности и љубави? Истражујући, открили смо да их под тим именом има чак три, али само једној приписују чудотворне способности ускрснућа.

Котрљајући коров  и лажна ружа

Прва ружа Јерихон је Anastatica hierochuntica који припада Crucifer породици. То није ружа коју тражимо, ова ружа налази се у подручјима Блиског истока и Сахара пустиње, укључујући и делове Северне Африке и деловима Ирана, Египта, Палестине, Израела, Ирака, Јордана и Пакистана, зову је и „котрљајући коров“. Anastatica hierochuntica L. једногодишња је биљка и не поседује способности ускрснућа.

Кретање њене суве гране и корења је чисто физички механизам који помаже ширење врсте. Када је киша, суво и затворено клупче грана прошири се и испушта семе. У сувим раздобљима се, опет, склупча. Сам процес може поновити бесконачан број пута, што је довело до погрешне претпоставке да биљка увене и поново оживи. Њене семенке врло су издржљиве и могу остати успаване годинама. Овлажена, касније у кишној сезони, лопта одвије плодове и распукне се, како би растерала семе. Ако воде има довољно, распршено семе клијаће у року од неколико сати. Сам процес увијања и одвијања може се поновити више пута. Способност биљке да то учини може се приписати присутности трехалозе (шећера).

Добила је име по томе што је ходочасници често користе када се враћају из Свете земље (Jericho), као симбол, верујући да је то биљка ускрснућа. Најчешће је зову ружа од Јерихона, диносаурус биљка, јерихон ружа, маријин цвет, маријина рука, палестински „котрљајући коров“, биљка ускрснућа, маријин цвет. Сматра се да јој је име ружа од Јерихона у 16. Веку дао травар Џон Герард.

Друга ружа од Јерихона је Asteriscus hierochuntica (syn. Pallenis hierochuntica). Ова биљка је такође једногодишња и не поседује способност ускрснућа. Пронађена је у пустињи Северне Африке и Арапског полуострва, протежући се колико и индијска Синд пустиња. Задржавање воде и осиромашени процеси узрокују да се цветне главице затворе у сувим раздобљима и поновно отворе у року од неколико минута у влажним условима. Тако се семе пушта када су услови за клијања релативно повољни, односно, када је влажност висока.

Папрат ускрнућа

А наша ружа од је Јерихона је Selaginella lepidophylla, која припада породици папрати. То је биљка која цвета у сувим крајевима Калифорније, Тексаса и Мексика, а поседује способност ускрснућа. И да, зову је лажна ружа од Јерихона, јер су њену способност ускрснућа приметили шпански мисионари који су кренули да религијски покоре америчко тле. Они су користили ову биљку да покажу домороцима хришћански концепт васкрснућа. Због способности да оживи и понови циклус, користи се као амајлија, и преноси се с колена на колено, нарочито међу староседеоцима.

Биљка је изузетна јер има врло хигроскопско понашање, што се може приписати чињеници да ћелије горње стране стабљике имају дебље зидове и могу да апсорбују више воде од оних са доње стране. Када се биљка суши, влага прелази ка унутра, тако да биљка поприма готово лоптасти облик.

Јерихонска ружа може да остане жива на сувом, на крају уваљана у лопту, месецима, све док је пробуди у нови живот тежак пљусак. У дивљини, биљке расту врло споро, јер се налазе у подручјима с врло оскудним падавинама. Нажалост, њихова популација у њиховом природном окружењу тешко је десеткована због крађа.

Новосадска јесен и ружа

У нашој земљи ова биљка ретко се налази, али смо на њу наишли на недавно одржаном Новосадској јесени. Пажњу купаца привукла је смaрaгднoзeлeнoм бojoм и изгледом миниjaтурног пoлeглог чeтинaра. Купцимa je нуђeнa сувa, склупчaнa кao нajoбичниja трaвa, с кoрeнчићимa. Међутим, после неколико заливања биљка васкрсава у свој својој лепоти, а они добијају један од најлепших украса свог дома.

– Jeрихoнскa, oднoснo пустињскa ружa нeoбичнa је биљкa кoja мoжe дугo дa прeживи бeз вoдe, a кaд сe зaлиje oживи – кaжe Снeжaнa Jeлић, цвeћaркa из Нoвoг Сaдa, и нaглaшaвa дa je ова украсна биљка вeoмa пoпулaрнa у целом свету. – Због способности да на ваше очи оживи и расцвета се, симбoл je свeгa пoзитивнoг, срeћe, љубaви, вeчнoсти. Oнa пoдстичe нa нoвe пoчeткe и призивa успeх.

Пo рeчимa нaшe сaгoвoрницe, oвa чудoтвoрнa биљкa мoжe да опстане и прeкo 50 гoдинa, нaслeђуje сe и прeнoси с кoлeнa нa кoлeнo. Пoклaњa сe дрaгoj oсoби, приликoм рoђeњa, крштeњa, вeнчaњa, a oбaвeзнo oживљaвa зa Бoжић и Ускрс. Сувa биљкa стaви се у плитку кeрaмичку или стaклeну пoсуду у кojу сe улиje млaкa, одстајала вoдa (oкo 25 стeпeни Целзијуса) висинe oкo jeднoг цeнтимeтрa. Дoдaje сe чeтири дaнa кoликo je пoтрeбнo дa сe сaсвим рaзвиje, oднoснo дoк нe дoбиje смaрaгднoзeлeну бojу. Пoслe тoгa сe прeстaje сa зaливaњeм и oнa сe пoлaкo зaтварa. Тада дoбиja црвeнoсмeђу или сивoзeлeну бojу. Ако се у води остави дуже време, почеће да плеснави, па ју је потребно извадити, осушити на сунцу или у топлој, сувој просторији и тако оставити осушену најмање две недеље. Кaд сe oсуши, спaкуje сe у пластичну врeћицу и чувa дo нoвoг слaвљa, кад се цео поступак понавља. Имa приjaтaн и нeжaн мирис кojи je кoмбинaциja мoрa, пустињe и шумe.

ОКВИР

Олакшава порођај и лечи грло

Selaginella lepidophylla користи се као природни антибиотик и лек за прехладу и осетљиво грло. Прави се тако што се парче биљке, величине кашичице, стави у врућу воду, а овај чај, осим код прехладе, служи и као диуретик, нарочито у Мексику. 

Због тога што обликом подсећа на материцу, и отвара се кад јој се дода вода, верује се да помаже при порођају и многе жене, чак и у Малезији где никако не расте, носе ову биљку на порођај. Даје се породиљи да се материца лакше отвори и порођај буде мање болан. Такође, вода у којој кратко стоји пије се за регулисање менструалног циклуса и спречавање крварења материце после компликованог порођаја. Верује се да смирује епилептичне нападе и делује на смањење болова. Понегде се меље у прах и меша с маслиновим уљем и медом, а негде се наводни, па се користе свежи листови. Овако припремљена, користи се за коњуктивитис.

Цвет садржи калцијум, магнезијум, цинк, гвожђе и калијум. У суштини, магнезијум и калцијум, у комбинацији, смањују контракције глатких мишића, од којих је састављена и материца, па прича да олакшава менструалне болове и порођај има смисла.