Насловна ВЕСТИ1 Мокрин – прво дигитално село у Србији

Мокрин – прво дигитално село у Србији

285

У уторак 24. маја у 12 часова у простору Mokrin House у Мокрину, свечаним догађајем биће обележен почетак пројекта „Дигитално село“ који реализују Институт БиоСенс и компаније Делта Холдинг и Mokrin House.

Како је модерна пољопривреда велика шанса за српску економију и села која нестају, циљ је да се дигитализацијом омогући ефикаснија производња, већа зарада пољопривредних произвођача и привлачнији живот на селу, посебно за младе.

Прво село у Србији које ће у оквиру пројекта проћи кроз процес дигиталне трансформације је Мокрин. Његова предност огледа се у великом броју индивидуланих пољопривредних произвођача и једноставном постављању бежичне дигиталне инфраструктуре.

Институт БиоСенс, пионир у дигиталној трансформацији пољопривреде, понудиће своју палету дигиталних решења, али и знања експерата која ће помоћи пољопривредницима да модернизују своју производњу.

-Едуковаћемо мештане како да користе нове апликације и дигиталне алате које смо развили и примене их на својим газдиниствима. Како у руралном развоју велику улогу има умрежавање, идеја је да се управо кроз дигиталне платформе повежу произвођачи и трећа лица и формирају виртуелне задруге. Тако ће заједнички моћи да се суоче са изазовима које будућност доноси, а Институт БиоСенс је ту да им у сваком тренутку пружи подршку, каже Владимир Црнојевић, директор Института БиоСенс.

 Експерти Делта Аграра, чланице Делта Холдинга, својом стручном подршком помоћи ће учесницима пројекта да остваре боље производне и пословне резултате.

-Направићемо индивидуални план развоја за свако сеоско газдинство. Наши стручњаци поделиће са прозивођачима своја знања о модерној пољопривреди и савременим трендовима, али и о унапређењу пословања и пласирању производа. Пружићемо им конкретне савете на терену приликом обиласка њихових имања. Такође, учесницима пројекта понудићемо и помоћ у откупу производа, каже Марија Десивојевић Цветковић, виша потпредседница Делта Холдинга за стратегију и развој. 

Трансфер знања, као и обуке пољопривредних произвођача, одржаће се на имању Mokrin House

 -Мокрин је захваљујући пројекту Mokrin House већ препознат као глобално село медју дигиталним номадима света и истовремено као одлична дестинација за компаније које се све више окрећу хибридном начину рада. Са пројектом „Дигитално село“ Mokrin House сада постаје и центар за обуку пољопривредних произвођача у сфери дигиталне пољопривреде, а Мокрин пример новог начина живота на селу. Дигитална пољопривреда је будућност пољопривреде и главни разлог и за повратак људи на село, нарочито младих, истиче Бранимир Бркљач, оснивач Mokrin House.

Извор: Агросмарт