Насловна ВЕСТИ1 На кога највише утиче ограничење цена меса

На кога највише утиче ограничење цена меса

215

Влада Србије је поново променила уредбу којом се регулишу и ограничавају цене појединих основних прехрамбених намирница, што је донело мало олакшање потрошачима али и додатну бригу произвођачима. Забринути су власници фарми свиња, поготово оних малих, а проблеме би могли да у пољопривреди имају и они који су желели да продају своје житарице

”Држава у кризи ограничава поједине цене и то је сасвим разумљиво. Мислим да ту није чак ни циљ заштита животног стандарда потрошача, већ више управљање инфлацијом да се не отме контроли. За то не постоји модел који би применили из света, мора да се покуша шта год може локално. Сад, питање је ко ће у дугом ланцу од њиве до трпезе да извуче дебљи крај”, каже Милан Простран, агроекономски стручњак.

Простран додаје да се потрошач увек понаша економски рационално, по принципу ”колико пара толико музике“, тако да високе цене са друге стране дугорочно ни не иду у корист примарним произвођачима.

”Таква је ствар и сада код свињског меса, купићете две крменадле уместо килограма, или прећи на јефтиније категорије меса, на пилетину… Ако би цена остала висока на дужи рок, пала би значајно потрошња. Иако формално овде нису угрожени јер им није ограничена производна цена, фармери су у најгорем положају. Њих директно притискају повећани трошкови производње, а сада би могле и кланице које ће вероватно дати мање откупне цене како би задржале зараду. А ако не буде откупа, кланице и трговци увек могу да увезу месо из иностранства”, напомиње Простран.

Министар пољопривреде Бранислав Недимовић каже да ће овога пута трошак државног администрирања поднети трговци, којима је малопродајна маржа ограничена на 10 одсто за свињетину али и за пилетину.

Међутим, да ће дебљи крај са ценама поново извући они који хране ову државу сматра Петар Радић, саветник за пољопривредну производњу у Задружном савезу Војводине.

”Цена инпута сточне хране, енергената и хемије дивљају и ограничавати цене по којима се свињско месо или било које друго може продавати, само ће довести до пропасти фармера. Узгој свиња је код нас ионако у веома лошем стању и са новим помором стоке и смањењем сточног фонда прети да се угаси на малим фармама. А онда ћемо јести само месо из увоза које јесте јефтиније али и много слабијег квалитета”, упозорава Радић.

Извор: 24sedam