Насловна РАЗНО На прагу решавања фитоплазмозе

На прагу решавања фитоплазмозе

327

Тим “ Фитоплазма“, од 36 студентских тимова, једини је у области пољопривреде и биотехнологије ушао у финале Такмичења за најбољу технолошку иновацију у категорији студентских тимова са најбољом идејом, одржаном у згради Ректората Универзитета у Београду.   

Под мотом „Боље спречити него крчити – Плазмом против фитоплазме“ тим је представио иновативни производ намењен за рану дијагностику биљних карантинских болести, првенствено за детектовање фитоплазме, карантинске болести винове лозе и освојио треће место.  

У свету, а и код нас, проблем појаве и ширење фитоплазме код винове лозе није решен. Болест је притајена и само чека да доживи свој максимум. Неминовна последица је крчење чокота винове лозе.

Тиму „Фитоплазма“ чији чланови су Ненад Буњац докторант Пољопривредног факултета у Београду, Никола Петровић, Тамара Јанковић и Даница Живковић, студенти Машинског факултета у Нишу и Владана Пешић, студенткиња Филозофског факултета у Нишу, заједно са ментором из области генетике, биоинформационих система и нано технологија, проф.др Владаном Пешићем раде на доказу концепта да сваки биолошки материјал, укључујући биљку и патогена имају свој генетички отисак у одређеном опсегу таласних дужина које емитују. То значи да на алгоритмима постоји разлика између таласних дужина које као генетички отисак емитују биљке и патогени. Због разлике у температури биолошких тела која се јавља при инфекцијама и развоју патогена на биљци, могуће је димензионисати патогена у опсегу одговарајућих таласних дужина, односно открити патогена у раним фазама присуства и инфекције. То је кључно у превентиви и примени апликативног дејства фитопрепарата у раној фази инфекција, чиме су трошкови неге биљке сведени на минимум, а инструментима интервенције спречавају се велике економске штете и чува се здрава животна средина.

Насупрот скупим цитогенетским анализама и ограниченом временском и просторном дејству, овај иновативни произивод, први и једини на тржишту, нуди решење глобалног проблема.

Подсећања ради, од 2005. године, Такмичење за најбољу технолошку иновацију почиње да се реализује под покровитељством Министарства за науку и технолошки развој и прераста у национално такмичење. Од 2007. у такмичење се укључује ресорно министарство Републике Српске.

Пише: Јасна Бајшански