Насловна РАЗНО На сајму и „Стапарска ружа“

На сајму и „Стапарска ружа“

384

На 89. Међународном пољопривредном сајму у Новом Саду свечано је отворен Павиљон Покрајинског секретаријата за привреду и туризам на којем су представљене активности секретаријата, фирме за ознаком „Најбоље из Војводине“ као и суизлагачи. Сви они корисници су субенија у претходном периоду.

-Ми данас не представљамо оно што ради секретаријат. Идеја је да грађанима прикажемо на чега секретаријат троши новац који је добио. А тоши га на оно што раде ови дивни људии, троши га на то да сви схватимо да није преко границе ни топлије, ни лепше, ни веће, ни интересантније. Важни су они који производе, људи који излажу ове производе, као и потрошачи. Нигде није лепше него што је овде, а Војводина као најразвијенији део Србије је нешто са чиме се дичимо. Најбоље из Војводине су људи, поручио је др Ненад Иванишевић, покрајински секретар за привреду и туризам.

Победник последњег конкурса „Најбоље из Војводине“ је Удружење жена „Стапарска ружа“  које успешно је од стапарског ћилима направило препознатљив бренд.  за само пет година деловања, Захваљујући наслеђу, а за само пет година рада, ово удружење успело је да заузме посебан положај и интегритет наслањајући се на традицију ћилимарства које је у овом насељу на северу Бачке присутно дуже од два века. Након паузе од 50 година жене су селе су за разбој и почеле да ткају на начин и по мотивима руже, како су то радиле њихове мајке и баке.

-Ми смо наш ћилим сачувале од заборава. Уз подршку Покрајинског секретараијата за социјалну демографију и равноправност полова откале смо први велики ћилим. Захваљући Секретаријату за привреду и туризам сада га излажемо на сајму. Користимо хоризонтални разбој на којем раде две жене. За израду овог велико ћилима оне су радиле 600 сати, рекла је Мира Ковачев, председница Удружења „Стапарска ружа“.

Ови ћилими препознају се по венцима цвећа и ружа које су веште стапарске ткаље подигле на ниво народне уметности. Нашле су начин и да овај мотив постане леп модни детаљ.

-Гледамо како да стапрску ружу приближимо младима па је користимо као мотив на носивим предметима, попут женских ташни, рекла је Ковачева.

Текст и фото: Јасна Бајшански