Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА Најбољи рецепти од глогиња

Најбољи рецепти од глогиња

673
Глогиње/Фото: Pixabay

У келтској митологији глог је сматран једном од 20 светих биљака, док му се у народној митологији код Срба и већине других народа са Балкана, приписује улога заштитника од вампира и злих демона, ма у ком се облику јављали. Због тога се у појединим крајевима гранчица или крстић, направљен од глога, ушива у одећу као амајлија, нарочито деци. Глоговом гранчицом се на празник Цвети често ките куће и обори. На Ђурђевдан, пре сунца, жене пак стављају глог у воду у којој ће се купати.

Џем за сладокусце

Плодови глога беру се тек када су црвени и зрели, без петељке, а како садрже воћне киселине (лимунска), шећере и пектин, одлични су за припрему џемова, сирупа, ликера, ракије. С једног већег грма може да се прикупи и до 20 килограма плода.

За џем од глога потребно је:

500 грама плода

500 милилитара воде

1 килограм шећера

сок од два лимуна.

Припрема се тако што се опрани плодови глога најпре скувају у 300 мл воде. Скуване бобице потом добро изгњечити па додати остатак топле воде и процедити да се уклоне коштице. Тако очишћену смесу пребацити у посуду за кување и додати шећер и лимунов сок. Кувати до потребне густине.

И ликер за срце

Ликер од глога пије се за бољи рад срца, а препоручена доза је по једна чашица на дан. За припрему је потребно:

300 грама плодова глога

1 литар ракије

150 грама шећера.

Ваља узети боцу ширег отвора и у њу ставити плодове глога, посути их шећером и прелити ракијом. Добро затворити и током месец дана повремено боцу протрести како би се шећер отопио. Након тога садржај боце процедити и пресути у боцу од тамног стакла. Овако припремљен ликер остави се да одлежи још две седмице.