Насловна РАЗНО Нана нама прија, а крпеље одбија

Нана нама прија, а крпеље одбија

357

Момчило Антонијевић, народни травар открива тајне нане, која је уз камилицу, вероватно највише коришћена лековита биљка. Кутију са кесицама чаја од нане има готово свака кућа. Међутим, баш зато што су ти чајеви из кесице толико распрострањени, мало смо заборавили колико је нана заиста корисна и драгоцена. Наравно, када пијете правилно направљен чај од биљке доброг квалитета, а не прашину која месецима стоји у филтер кесици.

Гостујући у Јутарњем програму РТС-а, Момчило Антонијевић истакао је да иситњена биљка губи своја лековита својства и испарава етарска уља, а „чајеви који коштају 50, 60 динара за тридесетак кесица, су вероватно направљени од неке биљне сировине упитног квалитета“.

„Врло је лако распознати шта је прави чај од нане, он има снажан и мирис и укус, ту не можете да погрешите. Свима саветујем да купују нану која је осушена са целим листовима. Да би чај мирисао лепо, важно је избећи почетничку грешку, а то је кување. Нану треба прелити кључалом водом, јер на 75 – 80 степени, есенцијална уља крећу да испаравају“, истакао је травар.

„Пуно је предности, а једна од основних је што може да се користи дуго у континуитету и не изазива никакве контраиндикације. Смеју да га користе деца и јако је безбедан за употребу. Нана је добра за органе за варење, спречава стварање гасова и поспешује избацивање гасова, делује против надутости. Може да се комбинује са другим биљкама. Користи се и против мучнине код путовања. Препоручио бих нану у јутарњим часовима“, рекао је Антонијевић.

Додаје да људи који пате од мигрене, треба да нану користе као есенцијално уље које ће утрљати у слепоочнице. Ово есенцијално уље Јапанци користе у великим фирмама, пуштају га својим запосленима да би били будни, свежи и фокусирани, док се клијентима пушта уље лаванде које делује умирујуће и опуштајуће.

Нана и лаванда у комбинацији имају једно интересантно дејство, које је сада актуелно, а то је да – терају крпеље.

„Нана има око 80 састојака, а ментол је најпознатији и удисањем и инхалацијом есенцијалног уља нане, можемо себи да помогнемо код назеба, грипа, код запушених горњих дисајних путева. Уље нане не наноси се у близини очију, јер изазива сузе. Напомена је да се етарско уље нане не препоручује малој деци“, истакао је Момчило Антонијевић.

Чај од нане се припрема тако што се пуна супена кашика осушене нане прелије се шољом кључале воде, поклопи се да одстоји 10 до 15 минута или мало дуже, процеди се и попије.

Извор: РТС

Фото: Pixabay