Насловна ВЕСТИ NASA i BioSens razvijaju monitoring vodnih resursa

NASA i BioSens razvijaju monitoring vodnih resursa

282

Usled sve češćih suša i velikih razlika u vremenskim prilikama, koje su posledica klimatskih promena, poljoprivrednici moraju da se dovijaju uz pomoć različitih sistema za navodnjavanje, što, uz višak/manjak padavina tokom leta, dovodi do pomeranja datuma setve i žetve, utiče na setvene strukture, plodorede, kao i trajanje poljoprivredne sezone. Zbog svega navedenog, Institut BioSens će u saradnji sa NASA-om, Univerzitetom u Grend Veliju, državnim i tehnološkim univerzitetima u Mičigenu, razviti sistem za monitoring i racionalno korišćenje vodnih resursa i zemljišta u Srbiji.

– NASA nam je svima poznata po Space Shuttle-u i sletanju na Mesec, ali je veliki deo njihovih operacija usmeren ka osmatranju Zemlje – pojašnjava pomoćnik direktora za inovacije i saradnju sa privredom Oskar Marko. – Zajedno sa američkim kolegama ćemo analizirati satelitske slike Vojvodine, pokušaćemo da damo odgovor na pitanje kako će klimatske promene uticati na domaću poljoprivredu i životnu sredinu, i šta konkretno možemo da uradimo da bismo povećali efikasnost proizvodnje i zadržali biodiverzitet.

Prema rečima direktora Instituta BioSens Vladimira Crnojevića, reč je o važnom koraku u procesu digitalizacije poljoprivrede čija je lokomotiva upravo ova novosadska institucija.

– Proizvod Instituta BioSens je znanje. Trenutno, najvažnija polazna tačka za razvoj poljoprivrede su podaci. Deljenjem podataka i znanja kroz saradnju sa vrhunskim naučnim institucijama i ulaganjem u istraživanja, umnožava se intelektualni kapital, nastaju nove ideje i rešenja koja će poljoprivredu učiniti efikasnijom – ističe Crnojević.

Projekat će trajati do 2024. godine, a sve novine u vezi sa tim biće objavljivane na sajtu Instituta BioSens i na društvenim mrežama.

L. R.

Foto: InstitutBioSens / satelitski snimak useva